skip to Main Content

Rusya’da hazırlık eğitimi

Rusya’da hazırlık eğitimi, yurt dışından eğitim almak için Rusya’ya gelen öğrencilerin 1 yıl boyunca alması gereken Rusça hazırlık programıdır. Bu süre içinde öğrenciler, Rusça öğrenir. Teorik ve pratik olacak şekilde temelde iki farklı şekilde öğretilen Rusça, öğrencilerin yeni bir dil öğrenmesini teşvik eder. Yaklaşık 10 ay eğitim alan öğrenciler, eğitim yılı sonunda girdikleri sınavda başarılı olmak durumundadır. Sınavda istenilen puana ulaşılması durumunda başarılı olan öğrenciler, Rusça dil sertifikası alır. Peki Rusya’da hazırlık eğitimi ücretli mi, hazırlık fakültelerinde eğitim nasıl?

Rusya’da Hazırlık Eğitimi Ücretli mi?

Rusya’da hazırlık eğitimi ücretli mi sorusu, öğrencilerin Rusya’da eğitim konusunda merak ettiği sorular arasında yer alır. Hazırlık fakültelerinin fiyatları, ilgili şehir ve üniversiteye göre değişir. Bununla birlikte genel olarak fiyatlandırma 2000$-4500$ arasında yapılır. Kazan, Krasnodar, Nijniy Novgorod, Belgorod gibi şehirlerde fiyatın yaklaşık 2000$ çevresinde seyrettiğini söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra St. Petersburg ile Moskova gibi görece diğer şehirlere göre daha pahalı olan şehirlerde ise hazırlık eğitim fiyatları 4500$’a kadar çıkar.

Rusya Hazırlık Fakültelerinde Eğitim Nasıl?

Rusya hazırlık fakültelerinde eğitim, oldukça gelişmiş ve yenilikçidir. 5-10 kişilik sınıflar oluşturularak eğitimler, bu sınıflarda verilir. Günde ortalama 4.5 saat eğitim verildiğini belirtmek mümkündür. Bununla birlikte öğrenciler, yaklaşık 10 ay süren bir süre zarfında eğitim alır. Temel olarak pratik ve teorik eğitimler verilmekte olup anlama, konuşma, yazma ve kelime bilgisi özelinde öğrencilerin Rusça konusunda detaylı sahibi olması sağlanır.

Hazırlık eğitimi alan öğrenciler, eğitim süresinin bitiminde dil sınavına tabi tutulur. Sınavda geçer not alan öğrenciler, Rusça dil sertifikası almaya hak kazanır. Hazırlık fakültelerinde eğitim almakta olan öğrencilerin ilk dönem sonuna kadar hangi bölümde lisans eğitimi alacaklarını üniversiteye bildirmeleri oldukça önemlidir.

Rusya Hazırlık Eğitimi Sürecinde Konaklama İmkanı

Rusya hazırlık eğitimi sürecinde konaklama imkanı mevcuttur. Dil eğitimi alacak öğrencilere farklı konaklama seçenekleri sunulur. Üniversitelerin kapsamında bulunan yurtlar, hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin konaklayabilecekleri alanlar arasında yer alır. İlgili üniversite, yurt dışından eğitim için gelen öğrencilerin ikamet adresinin kaydını öğrenci yurtlarına yapar.

Rusya’da hazırlık eğitimi sürecinde kalınan öğrenci yurtlarının fiyatları değişiklik gösterir. Fakat fiyatlar genel olarak 25-50$ arasındadır. Öğrenci yurtlarının her biri, 2 ila 3 kişilik odalara sahiptir. Öğrenciler, hazırlık eğitimlerinin tamamlanması ile birlikte lisans bölümlerine geçiş yapabilir ve eğitimlerine seçtikleri bölümde devam edebilir. Sizler de Rusya’da üniversite eğitimi almak ve hazırlık eğitimiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Back To Top