skip to Main Content

Kazan şehir rehberi

Kazan şehir rehberi, Kazan’da eğitim görecek öğrencilerin Kazan’ı çok daha iyi tanımasını sağlar. Şehir, Tataristan Federal Cumhuriyeti’nin başkentidir. Tataristan, Rusya’ya bağlı Volga Federal Bölgesi sınırları içerisinde yer alan federal yapıdır. Kazan, Rusya’nın en büyük 8.şehridir. İdil Nehri kenarında bir limanı, uluslararası bir havalimanı ve Rusya Federasyonu’nu Sibirya’ya bağlayan bir tren istasyonu bulunmaktadır. Bununla beraber şehrin bir sembolü bulunuyor. Zilant adlı efsanevi yılan, Kazan’ın sembolüdür.

Kazan, aynı zamanda birçok medeniyetin tarihler boyu yaşamış olduğu bir şehirdir. Üçüncü yüzyıldan itibaren şehir, Türk devletlerinin hakimiyeti altına girmiştir. Kazan’da eğitim görmek isteyen öğrenciler için bir Kazan şehir rehberi başlıklı yazı hazırladık. Burada eğitim görmek ya da yaşamak isteyen bireyler için detaylı bilgiler vereceğiz.

Kazan Ulaşım

Kazan’a direkt uçuşlarla gitme şansınız bulunuyor. Uçuş süresi ise yaklaşık 3 saat 55 dakika olarak karşımıza çıkıyor. KLM, THY, U Tair ve Pegasus Airlines havayolları ile uçuş yapılabilmektedir. Bu havayolları ile Kazan Uluslararası Havalimanına ulaşabilirsiniz. Kazan Uluslararası Havalimanı ile Kazan şehir merkezi arasında 25 km mesafe mevcut.

Yurt içi ulaşımdan bahsetmek gerekirse, çeşitli ulaşım araçları mevcut. Ulaşım ekonomik açıdan bireyleri zorlamıyor. Ulaşım için tramvay, otobüs, metro ve troleybüsler bulunuyor.

Kazan Yurtları

Kazan şehir rehberi bilgilerimize Kazan’da kalınacak yerlerle devam edeceğiz. Kazan’da eğitim görmek isteyen öğrenciler için konforlu ve rahat yurtlar mevcut. “Üniversite Köyü” bölgesinde yurt içinden ve yurt dışından gelen öğrenciler için yurtlar bulunuyor. 8699 kişilik kapasitesi bulunuyor.

Yurtlar üniversiteden 10-30 dakikalık mesafe arasında bulunuyor. Aynı zamanda otel tipi kpnforlu yurtlar olduğunu söyleyebiliriz. Yurtta genellikle 2-3 kişilik odalar bulunmaktadır.

Kazan Gezilecek Yerler

Kazan hava durumu ise mevsime göre değişkenlik gösteriyor. Yaz mevsiminde sıcaklıklar ortalama 25 derece olurken, kış aylarında ortalama -13 dereceye kadar düşebiliyor. Aynı zamanda bilim ve hoşgörü unvanına sahip bu şehirde birçok gezilecek yer de mevcut.

Kazan gezilecek yerlerin başında Kazan Aquapark geliyor. Yaz ve kış aylarında birçok turistin akın akın geldiği bir mekan olduğunu söylemek mümkün. Chornoye Ozero, Millennium Bridge, Süyümbike Kulesi, Tüm Dinler Tapınağı ve Staro-Tatarskaya Sloboda gibi birçok tarihi güzellik bulunuyor.

Kazan Eğitim

Kazan’da birçok üniversite bulunmaktadır. Kazan Devlet Üniversitesi, Kazan Devlet Tıp Üniversitesi, Kazan Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi, Kazan Devlet Teknik Üniversitesi ve Kazan Devlet Teknoloji Üniversitesi yurt içinden ve yurt dışından gelen birçok öğrenciye eğitim olanağı vermektedir. Küçük ve büyük olmak üzere toplam 15 üniversite bulunuyor.

Kazan şehrinde eğitimin kaliteli ve güzel olduğundan okuma-yazma oranının %99,9 olmasından anlayabiliriz. Aynı zamanda Kazan şehri dünya genelinde eğitim merkezlerinden bir tanesidir. 84 ülkeden gelen toplam 10.000’i aşan yabancı öğrenci barındırmaktadır. Ek olarak Tolstoy, Lenin, Lobachevskiy ve Rikov gibi ünlü isimler Kazan Devlet Üniversitesi’nde eğitim görmüştür.

Kazan Mutfağı

Kazan şehir rehberi ile ilgili bilgilerimizde mutfağını unutmayız. Tataristan’da bulunması sebebi ile Tatar mutfağından çeşitli yemekler bulunmaktadır. Tatar mutfağının hamur işlerinin ününü hepimiz duymuşuzdur. Bir hayli lezzetli olan Tatar mutfağı, mercimekli lakşa çorbası, kamelek, güveç, sarburma, Tatar mantısı, katmer kobete gibi çeşitli yemekler ve sütlaç, kuyruklu baklava, talkan ve kolaş kurabiyesi gibi çeşitli tatlılar içermektedir.

Kazan şehir rehberi ile ilgili genel bilgileri sizinle buluşturduk. Kazan hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Kazan’da eğitim almak isteyen öğrencilere başarılar dileriz.

Back To Top