skip to Main Content

Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov

Moskova Devlet Tıp Üniversitesi  Rusya’nın köklü ve prestijli okullarındandır. Sechenov adlandırması, 1829-1905 arasında yaşamış Rus hekim Mihailoviç Sechenov’dan kaynaklanır. Üniversite, geçmişten aldığı ilhamla geleceğe ışık tutar. İdeal koşullar Rusya’da tıp okumak isteyenlerin hayalini süsler.

Moskova’daki konumu, modern eğitim anlayışı ve prestiji üniversiteye önem kazandırır. Kampüs dâhilindeki eğitim-araştırma hastanesinin 4000 personeli vardır. Öğrenciler, 3000 yatak kapasiteli hastanenin bölümlerinde staj yapar. 25 Adet üniversite kliniğinde her yıl 300 bin hasta ayakta tedavi görür. Yatarak tedavi görenlerin sayısı 60 bindir. Öğrenciler, teorik ve pratik donanımı kazanarak mezun olur.

Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov’un Tarihi

Rusya devlet üniversiteleri arasındaki Sechenov, 1758’de Moskova İmparatorluk Üniversitesi’nin tıp fakültesi olarak kurulmuştur. 1917 Devrimi’nden sonra Moskova Devlet Üniversitesi adını alan okulda varlığını sürdürmüştür. Personel yeterliliği ve ögrenci yoğunluğu artmış, 1930’da bağımsız bir üniversite haline gelmiştir.

Rusya’nın ilk tıp üniversitesi olduğu için dünya çapında meşhurdur. Bu özelliğine atıfla, İlk Moskova Devlet Tıp Üniversitesi adını taşır. Tanınmış mezunları arasında Anton Çehov, Arkady Arkanov, Vladimir Serbsky, Oleg Atkov, Nikolay Pirogov, Sergey Korsakof bulunur. En iyi tıp üniversitelerinden olan Sechenov, dünyanın her yerinde geçerli bir diploma sunar.

Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov Yurt İmkânları

Yabancı öğrencilerin Sechenov University adıyla tanıdığı okulda üç yurt binası vardır. Temel gereksinimler mümkün olan maksimum konforla karşılanır. Gardırop, yatak, masa, sandalye bulunan banyolu ve mutfaklı odalarda 2-3 öğrenci ikamet edebilir.

Çamaşır makinesi, buzdolabı ve elektrikli ocak avantaj sunar. Sınırsız internet erişimi, öğrencilerin dijital platformlara ulaşmasını sağlar. Wi-fi ücreti aylık kiraya dâhildir. Yurt kirası, odaların konfor düzeyine paraleldir. Sözleşmeli okuyan öğrenciler 6000-8000 Ruble öder.

Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov’da Eğitim Nasıl?

Moskova Devlet Tıp Üniversitesi interaktif öğretim usulleriyle hizmet verir. Tıbbın farklı alanlarda lisans ve yüksek lisan eğitimi için diğru tercihtir. Kuruma, 2 bini aşkın yabancı öğrenci kayıtlıdır. Yerli öğrencilerin sayısı 15 bindir. 7 Fakülte kapsamında 144 kürsü bulunur. Öne çıkan uzmanlık alanlarının eğitim süresi ve ücretleri şöyledir:

 • Genel Tıp – 6 Yıl – 698.000 Ruble
 • Diş Hekimliği – 5 Yıl – 698.000 Ruble
 • Klinik Psikoloji – 5 Yıl – 307.000 Ruble
 • Klinik Farmakoloji – 2 Yıl – 395.000 Ruble
 • Diyetoloji – 2 Yıl – 395.000 Ruble
 • Kardiyoloji – 2 Yıl – 361.000 Ruble
 • Endokrinoloji – 2 Yıl –
 • Biyoloji – 2 Yıl – 259.000 Ruble
 • Kozmetik – 2 Yıl – 464.000 Ruble
 • Endoskopi – 2 Yıl – 395.000 Ruble
 • Gastroentoloji – 2 Yıl – 395.000 Ruble

2 Yıllık programlar tıp eğitiminden sonra başvurulabilecek ihtisas alanlarıdır. Üniversite genel tıp, genel diş hekimliği ve klinik psikoloji alanlarına odaklanır. Lisans eğitimleri 5 – 6 yıldır.

Üniversite kapsamında sunulan eğitim oldukça kapsamlıdır. Bu nedenle birçok öğrenci, tıp okumak için üniversiteyi tercih eder.

Üniversitenin bölümleri arasında kozmetik, kardiyoloji, diyetoloji gibi bölümler yer alır. Üniversite kapsamındaki bölümlerin her birinde eğitim süresi değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra çoğunlukla verilen eğitimin süresi oldukça benzerdir. Sizler de üniversiteye kaydolabilir, yenilikçi bir tıp eğitimi alabilirsiniz.

Üniversite hakkında daha detaylı bilgi için bizlerle iletişim kurabilir, üniversiteyi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Moskova Üniversiteleri arasında yer alan üniversite ile ilgili bilgi alabilir, yenilikçi bir eğitime başlayabilirsiniz.

Back To Top