skip to Main Content

 

Moskova Havacılık EnstitüsüMoskova Havacılık Enstitüsü (Moskova Havacılık Üniversitesi), Rusya’da üniversite okumak isteyenlerin başlıca tercihleri arasındadır. Kurum devlete bağlıdır. Günümüz havacılık teknolojileri, gelişmiş eğitim anlayışıyla öğretilir. Programlarda matematik ve bilgisayar bilgileri öne çıkar.

Sovyetler Birliği’nin havacılıktaki başarıları, modern Rusya için eşsiz bir altyapı oluşturur. Moskova Havacılık Üniversitesi (Moskova Havacılık Üniversitesi) öğrencileri, uluslararası geçerliliğe sahip bir diplomayla iş hayatına atılır. Okulun farkını ispatlayan detaylar şöyledir:

  • Lisans düzeyinde eğitim sunan binalar 10 adetken, 3 tane enstitü binası vardır.
  • 450 Profesör, 1.100 doçent olmak üzere 1700’ü aşkın akademisyen mevcuttur.
  • Lisans ve yüksek lisans düzeyindeki öğrencilerin sayısı 20.000’i bulur.
  • Üniversite 130.000 Rus, 40 ülkeden 1.000 yabancı öğrenci mezun etmiştir.
  • Kurumun, dinamik sistemler alanında 5 patenti vardır.
  • Mezunlar, sivil ve askerî havacılıkta aktif işgücü oluşturur.
  • Aviatika MAI 890 model uçak, üniversitenin dünya havacılığına en büyük katkılarındandır. Tarımsal ilaçlama, sulama, gübreleme faaliyetlerinde ve pilot eğitimlerinde sık kullanılır. İlk uçuşu 1987’de gerçekleşen modelin üretimi devam etmektedir.
  • 120’yi aşkın laboratuvar, onlarca bilgisayar merkezi, 3 tasarım atölyesi ve 1 havaalanı ayrıcalık sunar.

250 Devlet ödülü bulunan okul, akademi dünyasının yıldızıdır. Birçok mezun Rusya Bilimler Akademisi’ne üyedir.

Moskova Havacılık Enstitüsü Tarihi

Moskova Havacılık Enstitüsü, 29 Ağustos 1930’da kurulmuştur. Ambleminde mavi – beyaz renkler vardır. İsminin kısaltması MAİ şeklindedir. İfade, “Moskovskiy Aviatsionniy Institut” kelimelerindeki baş harflerden oluşur. Üniversite, İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemlerinde Rusya’ya değer katmıştır. Kuruluş amacı, Rus mühendisliğinde atılım gerçekleştirmektir.

Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası tarafından işgal edilmesiyle faaliyetler hızlanmıştır. ABD’nin üstünlüğünü sarsmak isteyen Sovyetler, MAİ aracılığıyla projeler geliştirmiştir. İlk Rus jetini 1942’de, MAİ mezunu Alexander Berezynak tasarlamıştır. Üretimi 1947’de başlayan AK-47 piyade tüfeği de üniversitenin laboratuvarlarında tasarlanmıştır. Okul, geçmişi ve başarılarıyla en iyi Moskova üniversiteleri arasındadır.

Moskova Havacılık Enstitüsü Yurt İmkânları

Kampüste 7 yurt binası bulunur. Apartman tasarımlı binaların dairesinde 2 – 3 oda vardır. Dairelerde maksimum 5 öğrenci ikamet edebilir. Tuvalet ve banyolar ortaktır. Yurt kompleksinin toplam alanı 54.880 metrekaredir. 1.832 Oda ve 4.805 yatakla ev konforu sunmak hedeflenir. Yerleşecek öğrenciler, fakülte dekanlıklarınca belirlenir. Moskova Havacılık Enstitüsü (Moskova Havacılık Üniversitesi), güvenli konaklama ve sosyalleşme imkanları sunar.

Okulun spor kulübü 1945’te kurularak Sovyetler’in ilk resmî spor topluluğu olmuştur. Kampüste 3 spor merkezi bulunur. Futbol, basketbol, voleybol, kürek çekme, yüzme, tenis, güreş, boks, tekvando, judo, dağcılık ve halter yaygın branşlardır. Latin dansı, yoga, jimnastik, kızak, bilek güreşi alternatiftir. Üniversitenin spor kulübü her yıl resmî müsabakalara katılır.

Moskova Havacılık Enstitüsü’nde Eğitim

Okul, Moskova’da pilotaj okumak isteyenlerin öncelikli tercihidir. Moskova üniversiteleri sivil ve askerî havacılıkta meşhurdur. MAİ, çağdaş usullerle donanımlı öğrenciler yetiştirir. Eğitim dilleri Rusça ve İngilizcedir. Yerli ve yabancı öğrencilere uygulanan hazırlık programları farklıdır. Ekim – şubat arasındaki kursların içeriği şöyledir:

 

KURS DİLİDERSLERÜCRET
 

İngilizce

Matematik, Fizik, Teknik Çizim, Bilişim Teknolojileri, Teknik İngilizce.3500 $
RusçaMatematik, Fizik, Rusça.3000 $

Hazırlık kursu, temel donanımlar kazandırır ve sosyal uyumu kolaylaştırır. Moskova’da ortalama yaşam maliyeti aylık 400 $’dır. MAİ kampüsünün yurt ücretleri 100 $ – 200 $ arasında değişir. Bölüm ücretleri 4000 $’dan başlar. En pahalı fiyat 6000 $’dır. Programlar şöyle sıralanabilir:

BÖLÜMÜCRETEĞİTİM SÜRESİ (YIL)
Uçak Mühendisliği5500 – 6000 $2 – 4
Uzay Aracı Mühendisliği4400 – 6000 $2 – 4
Tahrik Sistemi Mühendisliği6000 $4
Elektronik ve Teknik Sibernetik4400 $4
Materyaller Bilimi ve Teknoloji5500 $2
Matematik ve Bilgisayar Bilimi5500 $2
Kontrol Sistemleri6000 $2
Ekonomi, Yönetim ve Linguistik5500 $2

Moskova Havacılık Enstitüsü (Moskova Havacılık Üniversitesi), idari kadrolarda görev alabilecek personeller yetiştirir. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’dan birçok öğrencinin seçimi Moskova okullarıdır.

Back To Top