skip to Main Content

Novosibirsk Devlet Teknik ÜniversitesiNovosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi (NSTU), 1950 yılında kurulan ve yenilikçi bir eğitim sistemini benimseyen bir Rus üniversitesidir. Birçok farklı bölümü bünyesinde barındıran üniversite, özellikle yabancı uyruklu öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen üniversiteler arasında kendisine özel bir yer edinir.

Lisans, yüksek lisans, doktora ve post-doktora programlarına sahiptir. 17 fakültesi bulunan ve yaklaşık olarak 3000 öğrenciye sahip olan üniversite, 120 eğitim programıyla ön plana çıkan bir eğitim kurumudur. Uzaktan eğitim enstitüsünün yanı sıra yüz yüze eğitim fırsatı da sunmaktadır. Yabancı uyruklu öğrencilerin kendilerini farklı bölümler özelinde geliştirmesini mümkün kılan üniversite, köklü bir tarihe sahiptir.

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi Nerede?

Birçok fakülte ve bölüm ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi, Rusya’nın Novosibirsk şehrinde yer alan üniversitelerden bir tanesidir. Devlet araştırma üniversitesi kategorisinde yer alır ve yenilikçi bir eğitim sistemine sahiptir. Dikkat çeken projelere ev sahipliği yaptığından, dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alır.

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi Tarihi

Rusya’nın köklü bir tarihe sahip üniversiteleri arasında yer almayı başaran ve birçok farklı bölüm kapsamında yenilikçi bir eğitim sunan üniversite, 1950 yılında kurulmuştur. Bölgedeki en büyük okullardan biri olma özelliğine sahiptir. 100’den fazla araştırma ve eğitim laboratuvarı ile öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine olanak tanır.

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesinde Yer Alan Fakülteler

Yabancı uyruklu öğrencilerin kendilerini çeşitli bölümlerde geliştirmesine olanak tanıyan üniversite, farklı fakülte ve bölümleri bünyesinde barındırır. Üniversite kapsamında toplamda 17 fakülte bulunmakta olup bu fakülteleri genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

  • Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
  • Uçak Fakültesi
  • Otomasyon ve Bilgisayar Mühendisliği
  • Mekatronik ve Otomasyon
  • Güç Mühendisliği
  • Radyo Mühendisliği ve Elektronik
  • İşletme Fakülteleri
  • Hukuk ve Beşeri Bilimler

Online derslerin yanı sıra hibrit eğitim sistemine de sahip olan üniversite, Rusya’nın en tarihi ve köklü üniversiteleri arasında yer almaktadır. Sosyal Teknoloji ve Rehabilitasyon Enstitüsü, İleri Mesleki Eğitim ve Öğretim Enstitüsü gibi fakülteler de üniversite kapsamında bulunur.

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi birçok seçeneği bünyesinde barındıran bir üniversite olma özelliğindedir. Bölgenin en büyük okullarından biri olan ve dikkatleri üzerine çeken üniversite, kendi kütüphanesi ve yayınevine de sahiptir. 8 akademik bina, 8 lisans üstü ve yabancı öğrenci yurduna sahip olan üniversite, öğrencilerin kendilerini farklı alanlarda geliştirmesine olanak tanıyor.

Bir kayak merkezi, bir spor merkezi, yüzme havuzu, klinik, 2 adet anaokulu; üniversite sınırları içerisinde yer alır. Üniversitenin gerçekleştirmiş olduğu projeler, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından desteklenir. QS Yıldız Üniversiteler sıralamasında 5 yıldız almıştır. Genel performans için de 3 yıldıza layık görüldüğünü belirtmek olanaklıdır.

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi Bölümleri

Özellikle yabancı uyruklu öğrencilere yenilikçi bölümler sunmakta olan Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi, öğrencilerin kendilerini geliştirmesine olanak tanıyan seçeneklere sahiptir. Üniversite kapsamında yer alan bölümleri ve bölümlerin eğitim sürelerini aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

BÖLÜM ADIBÖLÜM SÜRESİ
Psikoloji4
Sosyoloji4
Güç Enerjisi ve Elektro Mühendisliği4
Gıda Mühendisliği4
Dil Bilimi4
İşletme4
Ekonomi4
Turizm4
Hukuk4
Gazetecilik4
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler4
Felsefe4
Teknik Fizik4
Optik Mühendisliği4
Lazer Sistemleri ve Teknolojileri4
Fizik Mühendisliği4
Makine Mühendisliği4
Biyoteknoloji4
Nano Mühendisliği4
Enstrümantasyon Mühendisliği4
Bilgisayar Mühendisliği4
Uçak ve Motorları Teknik Bakım4
Uçak Yapımı4
Yazılım Mühendisliği4

Belirtilen bölümlerin her biri, yenilikçi ve teknolojik eğitim almak isteyen öğrencilere sunulmaktadır. Sizler de yenilikçi bölümler arasından arzu ettiklerinizi tercih edebilirsiniz. Lisans programlarının yanı sıra yüksek lisans programlarında da eğitim verildiğini belirtmek olanaklıdır. Yüksek lisans programlarının süresi 2 yıl olmakla birlikte bölüm ücretleri genellikle yıllık ortalama 2000-3000$ arasındadır.

Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesinde Öğrenci Yurtları

Rusya’nın köklü ve tarihi üniversitelerinden bir tanesi olan Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesinde öğrenciler için yurt binaları bulunur. Bu sayede öğrenciler, yurtta konaklama şansına sahip olmaktadır. 7 yurt binası bulunduğundan, birçok öğrencinin konaklama sorunu çözülmektedir. Yurt binalarından biri oldukça konforludur. Genç hocalar ve lisans üstü programda eğitim gören öğrencilerin konaklayabildikleri bu yurt, aynı zamanda lüks odalara sahiptir.

Diğer yurtlar 2 ila 3 kişilik odalardan meydana gelir. Bu binalarda güvenliği sağlayabilmek için kamera sistemi ve güvenlik bulunur. Bunun yanı sıra yurt binasında internetin de bulunduğunu söylemek mümkündür. Üniversite yurtlarında konaklamak isteyen öğrenciler, aylık 40+’lık bir ödeme yapmak durumundadır.

Back To Top