skip to Main Content

Rusya'da öğrenci yurtları

Teorik ve pratiğin bir arada olduğu eğitim sisteminin yanı sıra Rusya’da öğrenci yurtları, öğrencilere konaklama konusunda da konforlu alan yaratmaktadır. Birçok öğrencinin daima ilk sıralarda tercih ettiği Rusya, yurt konusunda da oldukça başarılıdır. Öğrencilerin gelişimine yenilikçi eğitim sistemiyle destek olan Rusya’daki üniversiteler ayrıca öğrenci yurtlarında barınma imkanı sağlar.

Öğrencilere sunduğu imkanlar ve Rusya’da eğitim ile Rusya üniversiteleri, yurt imkanıyla da kendinden söz ettirmektedir. Rusya’da öğrenci yurtları genellikle 2-3 kişilik şeklinde tasarlanmıştır. Fakat Rusya’da yenilikçi ve köklü bir eğitim sistemi olduğu için talepte artmaktadır. Bu yüzden bazı odalar 4 kişilik de olabilir. Öğrenci yurtlarında her katta yaklaşık 30 oda bulunur ve yurtlar karma yurt modeli şeklindedir. Bir katta sadece kızlar kalırken diğer katta sadece erkekler kalır. Odalar da kişiler hemcinsleri ile yaşayabilmektedir.

Rusya’da öğrenci yurtlarında yemekhane kısmı yoktur. Genellikle öğrenciler kendi yemeklerini kendileri hazırlar. Yurdun her katında bulunan ortak kullanım alanı olan mutfaklarda yemeklerini hazırlarlar. Bazı Rusya üniversitelerinin yurtlarında mutfak oda içerisinde yer almaktadır. Ayrıca yurtlarda öğrenciler belli kurallara uymak zorundadırlar. Bu kurallar ile ilgili bilgi yurda yerleştiğinizde verilir.

Rusya’da öğrenci yurtları tüm yaşam ihtiyaçları karşılayabilir bir biçimde tasarlanmıştır. Oda içerisinde; çalışma masası, yatak, sandalye, komodin, raf ve dolap bulunur. Ayrıca bina içerisinde spor salonları, kantinler, dinlenme odaları, televizyon izleme bölümü, okuma salonu ve çamaşırhaneler de bulunmaktadır. Her katta güvenlik kameraları bulunur ve yurtlarda genel olarak saat 23:00 itibariyle giriş çıkış olmamaktadır. Bu giriş çıkış saati istisnai durumlarda değişkenlik gösterebilir.

Rusya’da Kaç Öğrenci Var?

Ülkede eğitim gören öğrenci sayısı oldukça fazladır. Her yıl değişkenlik göstermekle birlikte devlet üniversitesinde yaklaşık 9 milyon kişinin eğitim gördüğü düşünülmektedir. Bunun yanı sıra ortalama 210.000 yabancı öğrenci, ülkede eğitim almaktadır.

Rusya’da Öğrenci Yurt Fiyatları

Rusya’da öğrenci yurtları ucuzluğu ve fakültelere yakınlığı ile öğrencilerin beğenisini kazanmış durumdadır. Konaklama ücreti üniversite tarafından belirlenir. Öğrenci yurdunun aylık ücreti ortalama 30$ ile 50$ arasındadır.

Bu durum üniversiteye ve şehre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ödemeler aylık olarak veya bütün akademik yıl için peşin ödeme yapılabilir. Eğer bütün akademik yıl için peşin ödeme yapacaksanız bazı üniversiteler sizlere indirim teklifi sunabilirler. Rusya’da öğrenci yurtları her bütçeye göre seçenek sunabilmektedir. Bu özelliği ile Rusya üniversiteleri her zaman tercihler sırasında ilk sıralarda bulunur.

Rusya’da Öğrenci Yurtları Hakkında

Dünya’nın birçok bölgesinden öğrencinin tercih ettiği yer olan Rusya’da öğrenci yurtlarında kalmak için ana eğitim programlarına yarı zamanlı veya tam zamanlı şekilde kayıt olmak gerekir. Sizlere yardımcı olmak için üniversitelerin temsilcileri bulunur ve her konuda aklınızda bulunan soruları temsilcilere sorabilirsiniz. Yurtta konaklamak için mutlaka üniversite temsilcilerine ulaşmanız gerekir.

Yurt dışı eğitimi denilince akıllara ilk olarak gelen Rusya üniversitelerinde eğitim görecekseniz bizden sizlere ekstra bilgi verelim. Rusya’da eğitim sırasında eğer sınav haftanız ise ve şansınızın yaver gitmesini istiyorsanız sınavdan önceki gece pencereden defterinizi sallayarak şans dileyebilir ve sınav sırasında topuğunuzun altına bir miktar para koymanız gerekir. Bunlar yapıldığında Rusya halkı tarafından sınava giren öğrencilerin başarı elde edeceği inanışı vardır. Bu inanışlar Ruslar arasında oldukça popüler o yüzden sizde gittiğinizde bu duruma ayak uydurabilirsiniz. Bizden söylemesi.

Sizler için bu yazımızda Rusya’da öğrenci yurtları hakkında genel bilgileri toparlayıp sizlere sunduk. Rusya’da eğitim gördüğünüz süre boyunca yurtlarda kesinlikle rahat edeceksiniz ve bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak ekipmanları bulacaksınız. Eğitim görürken birçok tarihi ve doğal güzellikleri bulunan Rusya’yı da ilmek ilmek gezmeyi unutmayın. Rusya’daki üniversiteler, bölümler ve konaklama olmak üzere birçok konuda bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Back To Top