skip to Main Content

Rusya’ya gidebilmek için Rusya vizesi şartı vardır. Rusya vizesinin farklı türleri bulunmaktadır. Bu nedenle vize başvurusu öncesinde Rusya’ya hangi amaçla gidileceğine karar verilmelidir. Rusya’da kalmak ya da iş yapmak isteyen kişiler, farklı vize türleri üzerinden başvuruda bulunabilir. Fakat her bir vizenin kendisine göre belirli şartları bulunur. Bu şartların yerine getirilmesi halinde vize alınabilir. Rusya vizesi kapsamında turist vizesi, eğitim vizesi, ticari vize, çalışma vizesi gibi vize türleri ön plana çıkmaktadır. Her bir vize, farklı özellik ve niteliklere sahiptir.

Rusya Vizesi Türleri

Rusya’da belirli bir süre kalmak ya da Rusya’da seyahat düzenlemek, Rusya için vize alınmasını zorunlu kılar. Rusya vizesi kapsamında farklı vize türleri bulunmakta olup bunlar genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir:

 • Turist Vizesi
 • Çalışma Vizesi
 • Eğitim Vizesi
 • Elektronik Vize
 • Aile Vizesi

Her bir vizenin kendisine göre birtakım şartları bulunur. Bu şartların yerine getirilmesi halinde vize alınabilir, Rusya’ya seyahat edilebilir.

Turist Vizesi

Rusya’ya gezi amaçlı gidecek kişilerin başvurdukları vize türüdür. Daveti alınmasına gerek bulunmaz. Bunun yanı sıra AIDS testi de istenmemektedir.

Çalışma Vizesi

Rusya’da çalışmak isteyen kişiler, Rusya’daki kurum-şirket tarafından gönderilen davetiye ile çalışma vizesine başvurabilmektedir. Davetiye gönderilmesi durumunda alınabilir. Bu nedenle ilgili kurum / şirket davetiyesi şarttır.

Eğitim Vizesi

Rusya’da eğitim alacak kişilerin başvurduğu vize türüdür. Rusya’daki ilgili eğitim kurumu tarafından davetiye gönderildiği takdirde eğitim vizesine başvuru yapılabilir. Rusya eğitim vizelerinin süresi çoğunlukla 90 gündür. Rusya’ya giden bir öğrenci için ilgili kurum tarafından en fazla 1 sene olacak şekilde eğitim alınan süre boyunca vize uzatılabilir. Eğitim vizesine başvuru için ilgili kurumdan davetiye gelmeli. Bunun yanı sıra öğrenci, AIDS testine girmeli ve güncel vesikalık fotoğrafa sahip olmalıdır. Gerekli belgelerin temin edilmesi durumunda başvuru yapılabilir.

Elektronik Vize

Rusya’nın Vladivostok ve St. Petersburg şehirleri için ziyaret amaçlı olarak elektronik vize alınabilir. Elektronik vize aynı gün içerisinde alınabilmektedir.

Aile Vizesi

Rusya’da bulunan ile ya da Rus vatandaşı bir arkadaş tarafından gönderilen davetiye ile alınabilen bir vize türüdür. Bu tür vizeler en fazla 90 günlük verilir.

Rusya Vizesi Alınması için Şartlar

Rusya vize alınması için belli başlı şartların yerine getirilmesi gerekir. Rusya Vizesi formu olarak bilinen formun temin edilmesi ve belgede bulunan alanların eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gereklidir. Belgelerin eksik olması, vize almada çeşitli sorunların meydana gelmesine neden olabilir. Rusya vizesi için başvuruda istenilen belgeler genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir:

 • Davetiyenin aslı
 • Pasaport aslı
 • 3×4 ölçülerinde 2 vesikalık fotoğraf (Arka fonu beyaz renkte olmalıdır.)
 • AIDS testi (Özel hastanelerden alınabilir.)

Belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda Rusya için vize alınabilmektedir. Rusyadauni, Rusya Eğitim Danışmanlığı Ofisi olarak Rusya vizesi almak isteyenlere profesyonel hizmet vermektedir. Sizler de bizlerle iletişim kurabilir, Rusya vizesi için danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Rusya Vize Ücretleri

Vize Türü7 iş günü4 iş günü
Eğitim Vizesi175$255$
Turistlik Vize 1 Aylık Tek Girişli (Vaucher ve garanti mektubu dahil)170$250$
Turistlik Vize 3 Aylık Tek Giriş (Vaucher ve garanti mektubu dahil)230$310$
Turistlik Vize 3 Aylık İki Girişli (Vaucher ve garanti mektubu dahil)260$390$
Aile Vizesi 1-3 ay (Tek girişli)165$230$
Aile Vizesi 1-3 ay (Çok girişli)350$600$
Ticari Vize 3 Aylık Davetiyesi Olanlar (Tek girişli)165$280$
Ticari Vize 3 Aylık Davetiyesi Olanlar (Çift girişli)200$330$
Ticari Vize 1 Yıllık Davetiyesi Olanlar (Çift girişli)330$570$
Ticari Vize 3 Aylık (Tek Girişli) Davetiyesi olmayanlar 12 iş günü davetiye330$360$
Ticari Vize 3 Aylık (Çift Girişli) Davetiyesi olmayanlar 12 iş günü davetiye380$480$
Ticari Vize 1 Yıl İçerisinde 6 ay kullanılabilir (Çok girişli) Davetiyesi olmayanlar 24-26 Gün Davetiye600$700$

Rusya Vizesi Başvuru Formu

  Back To Top