skip to Main Content

Rusya’da coğrafya okumak

Rusya’da coğrafya okumak isteyen Türk öğrencileri, farklı alternatiflere sahiptir. Coğrafya bölümü Türkiye’de oldukça popülerdir. Bunun yanı sıra farklı ülkelerde de popüler bir bölüm olduğunu belirtmek olanaklıdır. İnsanlar ve çevreleri arasındaki yerlerin yanı sıra ilişkilerin incelendiği coğrafya, bu alanda çalışacak kişileri yetiştirir. Dünya üzerinde yer alan toprakların özellikleri ve daha pek çok konu; coğrafyanın ilgilendiği konular arasında yer almaktadır. Coğrafya bölümü her ne kadar evrensel bir bölüm olsa da bir yanıyla da ulusaldır. Bu nedenle eğitim alınacak üniversitenin kaliteli bir eğitim sunması oldukça önemlidir. Rusya’da coğrafya okumak isteyen Türk öğrencileri, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilmektedir. Peki hangi üniversitelerde coğrafya eğitimi buluyor?

Rusya’da Coğrafya Eğitimi

Coğrafya bölümü, Dünya’yı çok daha iyi anlayabilmek adına kritik öneme sahip bir bölümdür. Bölümün temel amacı, insanlar ve çevreler arasındaki yerler ve ilişkileri incelemektir. Bu konuda deneyim sahibi insanlar yetiştirilir. Coğrafya bölümünde eğitim, farklı dersler üzerinden verilmektedir. Bu derslerden bazıları ise şu şekildedir:

  • Kıtalar Coğrafyası
  • Beşeri Coğrafya
  • Harita Okuma Yöntemleri
  • Dünya Ekonomik Coğrafyası

Rus üniversiteleri genel olarak coğrafya bölümünde bu derslere yoğunlaşsa da farklı bölümler de yer alabilmektedir. Yurt dışında üniversite okuyacak kişilerin ilk tercihi olan Rusya, birçok köklü üniversitesinde coğrafya bölümüne sahiptir. Aylık yurt ücretleri ve yıllık bölüm ücretleri birbirinden farklı olan üniversiteler arasından tercih yapmak olanaklıdır.

Rusya’da Coğrafya Eğitimi Veren Üniversiteler

Birçok kişi tarafından merak konusu olan Rusya’da coğrafya okumak, farklı hususları bünyesinde barındırır. Rusya’da coğrafya bölümünde eğitim alacak kişilerin ilk önce eğitim almak istedikleri üniversiteye karar vermesi gerekmektedir. Moskova üniversitelerinin yanı sıra St. Petersburg’da yer alan St. Petersburg Devlet Üniversitesinde de eğitim almak olanaklıdır. Her üniversitenin yıllık bölüm ücreti ve aylık yurt ücreti birbirinden farklıdır. İşte coğrafya bölümünde tercih edebileceğiniz Rus üniversiteleri!

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi2700$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2200$30$
Kazan Federal Üniversitesi2400$10$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi1800$35$
Baltık Federal Üniversitesi2100$25$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi4500$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi3500$120$
Moskova Devlet Üniversitesi6000$100$

Rusya’da halkla ilişkiler eğitimi ve daha fazlası için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Üniversitelerin kayıt dönemleri, üniversitenin eğitim yöntemi hakkında bilgi alabilir; istediğiniz üniversitede arzu ettiğiniz bölümde eğitim alma şansına sahip olabilirsiniz.

Back To Top