skip to Main Content

Rusya'da eğitim

Rusya’da eğitim, farklı alternatifler üzerinden gerçekleştiğinden yenilikçi ve teknolojik bir eğitim sistemi bulunan Rusya bu konuda ön plana çıkmıştır. Tam zamanlı, yarı zamanlı, uzaktan eğitim olmak üzere farklı seçenekler; öğrencilerin istedikleri şekilde eğitim alabilmesini olanaklı kılıyor. Türkiye’de olduğu gibi Rusya’da da açıktan eğitim seçeneği de mevcuttur.

Resmi dili Rusça olan ülkede birçok üniversitede, yabancı uyruklu öğrencilere İngilizce üzerinden eğitim sunuluyor. Bunun yanı sıra Rusça eğitim diline sahip üniversiteler de bulunur. Oldukça geniş bir alanı kaplayan Rusya’da pek çok farklı üniversite bulunmakta olup bu üniversiteler arasından tercihte bulunmak olanaklıdır. Bazı üniversiteler, sundukları yenilikçi eğitim ile dünyada hatırı sayılı üniversiteler arasında yer alır. Ayrıca birçoğu, çok eski dönemlerde kurulmuştur. Bu sayede köklü bir tarihe de sahiptir.

Çok gelişmiş tren ağlarına sahip olan Rusya, öğrenciler için ideal ülkeler arasında yer alır. Öğrenciler metrobüs, otobüs, tramvay ve metro seçeneklerinden herhangi bir tanesini tercih edebilir. Rusya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin merak ettikleri konular arasında yer alan Rusya’da yaşam maliyetleri, şehirlere göre değişiklik gösterir. Moskova ve St. Petersburg’da yaşam maliyetleri, birçok Rus şehrine göre çok daha fazladır. Fakat öğrenciler için farklı aktiviteler bulunduğundan, Rusya özellikle Türk öğrencileri tarafından tercih edilen bir ülke konumundadır.

Rusya’da Eğitim Sistemi Nasıl?

Rusya’da eğitim sistemi, yabancı uyruklu öğrencilerin yenilikçi eğitim alabilmesini sağlayacak standarttadır. Ayrıca eğitim türleri de üniversiteler özelinde değişiklik gösterebilir. Tam zamanlı eğitim, çoğu öğrenci tarafından tercih edilen bir eğitim çeşididir. Bunun yanı sıra tam-yarı zamanlı, yarı zamanlı eğitim çeşitlerine ek olarak akşam okulları ve uzaktan eğitim sistemi de bulunur. Öğrenciler, arzu ettikleri eğitim sistemi üzerinden eğitim alabilir.

Tam zamanlı eğitimler üniversitelerin dersliklerinde gerçekleştirilir. Öğretmen ve öğrencilerin aynı ortamda bulunmasıyla sağlanan bu tür bir eğitim, en fazla tercih edilen eğitim sistemi olarak ön plana çıkar. Tam ve yarı zamanlı eğitim sistemi ise genellikle hem okuyup hem de çalışanlar için idealdir. Devlet üniversitelerinde ücretsiz bir şekilde bu tür bir eğitim sistemine dahil olabilirsiniz. Öte yandan ücretli üniversitelerde belirli bir ücret karşılığında tam ve yarı zamanlı eğitim sistemi ile arzu ettiğiniz bölümde eğitim görmeniz mümkün.

Rusya’da Okula Gitmek

Yenilikçi bir eğitim görmek ve Rusya’da okula gitmek isteyenler için farklı alternatifler bulunur. Rusya’da lise eğitimi 1 yıl hazırlık ve 3 yıl temel lise eğitimi olmak üzere toplamda 4 yıldır. Lise eğitimi sonrasında öğrenciler, lise diploması alarak bir üst kademede yer alan eğitime dahil olurlar. Rusya’da üniversiteye gitmek isteyen öğrencilerin her dersten ayrı bir sınava girmesi ve geçer not alması gerekiyor.

Rusya’da eğitim görmek isteyen Türk öğrencileri ise herhangi bir sınava girmeden yabancı uyruklu öğrencilere eğitim sunan üniversitelere kaydolabiliyor. Bunun için üniversitelerin belirledikleri miktar üzerinden yıllık bölüm ücreti ödemeleri gerekiyor.

Rusya Sınavsız Üniversite İmkânı

Türk öğrencilerinin en çok tercih ettiği üniversiteler arasında yer alan Rus üniversiteleri, öğrencilerin Rusya sınavsız üniversite seçeneğinden yararlanmasını da olanaklı kılıyor. Öğrenciler, belirlenen üniversiteler arasından tercih yaparak lise diplomaları ile istedikleri üniversiteye başvura bulunabiliyor.

Türk öğrencileri, Rusya üniversitelerinin eğitim yılı başlangıcı, yani eylül ayından önce üniversite başvuru işlemlerini tamamlamak zorundadır. Herhangi bir aksi durum olmadığı sürece Rusya’da eğitim kapsamında öğrenciler bir eğitim-öğretim dönemi içerisinde 10 ay eğitim alır. Rusya’da eğitim veren üniversitelerin lisans bölümleri ortalama 4 yıldır. Yüksek lisans bölümlerinde eğitim süresi ise 2 yıldır. Bunun yanı sıra üniversitelerin eğitim programına bağlı olarak eğitim sürelerinde değişiklikler meydana gelebilir.

Rusya’da Eğitim Ücretleri Ne Kadar?

Rus üniversitelerinde eğitim görmek, Türk öğrencileri için oldukça avantajlıdır. Çünkü Rus üniversitelerinin büyük bir çoğunluğunda YÖK denkliği bulunur. Bu sayede Rus üniversitelerinde alınan eğitim sonrasında elde edilen diploma, Türkiye’de de geçerli olur. Rus üniversitelerinin avantajlarından bir diğeri de sınavsız üniversite seçeneğinin Türk öğrencilere sunuluyor olmasıdır.

Türk öğrencileri, liseden mezun olduktan sonra lise diploması ile istedikleri üniversitelere kayıt yaptırabilir. Fakat üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle ilk önce üniversitelerin bölüm ücretleri hakkında bilgi edinilmesi gerekir. Peki Rusya’da eğitim ücreti nedir?

Rusya’da eğitim ücreti üniversitelere ve bölümlere göre değişiklik gösterir. Rusya’da eğitim ücretleri, aynı zamanda lisans ve yüksek lisans programlarına göre de değişebilir. Rusya üniversitelerindeki eğitim ücretleri, birçok ülkede yer alan üniversitenin eğitim ücretlerinden daha uygundur. Bu durum, Türk öğrencileri için bir avantajdır. Çoğunlukla eğitim ücretleri yıllık 1200$’dan başlar. Moskova ya da St. Petersburg üniversiteleri eğitim ücretleri bir yılda 3000$ ila 6000$ arasında değişiklik gösterir.

Rusya Üniversite Bölümleri Hangileri?

Rusya üniversite bölümleri, üniversitelerin eğitim anlayışlarına göre değişiklik gösterir. Birçok farklı bölümün yer aldığı üniversiteler bulunabildiği gibi daha spesifik bölümler üzerinden eğitim sunan üniversiteler de mevcuttur. St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi  kapsamında Bilişim Sistemleri ve Teknolojisi, Maden Arama Teknolojisi ve Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği gibi lisans bölümlerinde eğitim verilir.

Bunun yanı sıra St. Petersburg Svil Havacılık Üniversitesi kapsamında yer alan bölümlerden bazıları şunlardır:

  • Uçak ve Uçak Motorlarının Bakımı
  • İşletme Ekonomisi ve Organizasyonlar
  • Pilotaj

gibi bölümlerde eğitim sunulur. Bahsi geçen üniversiteler, belirli alanlarda uzmanlaşmış üniversitelerdir. Sosyoloji, Tarih, Ekonomi, Filoloji, Konservatuvar, Matematik gibi çok daha genel bölümlerde de eğitim sunan üniversiteler mevcuttur. Ayrıca Uluslararası Hukuk eğitimi almak isteyen Türk öğrencileri; Moskova Devlet Üniversitesi, St. Petersburg Devlet Üniversitesi, Rusya Halkaların Dostluğu Üniversite olmak üzere farklı alternatifler arasından tercihte bulunabilir.

Rusya’da Üniversite Okumak Ekşi

Rusya’da üniversite okumak Ekşi Sözlük gündeminde de yer alır. Rus üniversitelerine gitmek isteyen öğrenciler Ekşi Sözlük üzerinden de konu hakkında araştırmalarda bulunur. Rusya üniversite bölümleri arasında yer alan pek çok uluslararası bölüm, yenilikçi bir eğitim üzerinden sunulur.

Ayrıca Rusya’da en ucuz üniversite listesinde de pek çok üniversite mevcuttur. Ekşi Sözlük’te konu hakkında entryler girilmiş bulunmakta olup entryler incelenebilir. Ayrıca Rusya’da eğitim alan birçok öğrenci, deneyimlerini Ekşi Sözlük üzerinden paylaşır. Bu sayede Rus üniversitelerini tercih edecek öğrencilere de destek olur.

Rusya’da En Ucuz Üniversite Hangisi?

Rusya’da en ucuz üniversite hangisi sorusu, öğrenciler tarafından sorulan bir sorudur. Kuban Devlet Tıp Üniversitesinde eğitim alacak öğrenciler yıllık eğitim ücreti olarak yaklaşık 2000$ ödemek durumundadır. Fakat bölümlere göre fiyat farklılıkları meydana gelebilir.

Bunun yanı sıra en ucuz fiyatlı eğitim sunan üniversitelerden bir diğeri de Astrahan Devlet Teknik Üniversitesidir. Astrahan Devlet Teknik Üniversitesinde sosyoloji eğitimi almak isteyen bir öğrenci yıllık eğitim ücreti olarak yaklaşık 1000 ila 1500$ ödemek durumundadır. Bunun yanı sıra St. Petersburg ile Moskova üniversitelerinde yıllık eğitim ücreti genel olarak 3000$’dan başlar.

Rusya’da Ücretsiz Üniversite Seçenekleri

Rusya’da ücretsiz üniversite seçenekleri bulunmasa da çok düşük ücretlerle eğitim veren üniversiteler mevcuttur. Tomsk Devlet Üniversitesi kapsamında yer alan birçok bölümde yıllık eğitim ücreti 2400$’dır. Bunun yanı sıra farklı üniversitelerde de çok daha uygun ücretler üzerinden eğitim verildiğini belirtmek olanaklıdır.

Rusya'da eğitim

 

Rusya'da eğitim

 

Back To Top