skip to Main Content

Rusya’da felsefe okumak

Rusya’da felsefe okumak isteyen Türk öğrencileri, kendilerini bu bölümde geliştirebilecekleri üniversiteler arasından tercihte bulunabilmektedir. Yenilikçi eğitim sunan Rus üniversitelerinin büyük bir kısmında yabancılara felsefe eğitimi sunulduğunu söylemek olanaklıdır. Felsefe; bilgi, gerçek ve ahlakın doğası üzerine yapılan sorgulamalardır. Bu nedenle insanın kendisini ve çevresini anlama ve anlamlandırma konusunda felsefe oldukça önemli bir yere sahiptir. Kendisini bu alanda geliştirmek ve kariyer hayatını felsefe üzerinden sürdürmek isteyen Türk öğrencileri, Rusya’da felsefe öğrenimi görme şansına sahiptir. Peki Rusya’da felsefe okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri Rus üniversiteleri hangileridir?

Rusya’da Felsefe Eğitimi

Felsefe bölümü, çevresini ve kendisini anlamlandırmak isteyen ve kariyer hayatını bu bölüm üzerinden ilerletmeyi arzulayan öğrencilerin tercih ettikleri bölümlerden bir tanesidir. Bilgi, gerçek ve ahlakın doğası üzerine birtakım sorgulamaların yapıldığı bölümlerden bir tanesi olan felsefe, köklü bir tarihe sahiptir.

Felsefe bölümünde eğitim alacak kişilerin görmesi gereken dersler bir hayli fazladır. Bunlardan bazılarını genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Mantık
  • Felsefeye Giriş
  • Etik
  • Yunan Tarihi
  • Felsefe Tarihi

Bu ve bunun gibi derslerin her biri, Rus üniversitelerinde felsefe bölümü kapsamında yer alır. Bunun yanı sıra üniversitelerin eğitim programına göre derslerin adedi birbirinden farklılık gösterebilir. Kendisini felsefe bölümünde geliştirmeyi arzulayan Türk öğrencileri, arzu ettikleri üniversiteler arasından tercihte bulunabilmektedir.

Rusya’da Felsefe Eğitimi Veren Üniversiteler

Felsefe eğitimi veren Rus üniversiteleri bir hayli fazladır. Yenilikçi, köklü ve teknolojik eğitim sunmakta olan Rus üniversitelerini genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIKYURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi2700$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2200$30$
Kazan Federal Üniversitesi2400$10$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi1800$35$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2200$35$
Baltık Federal Üniversitesi2100$25$
Ural Federal Üniversitesi2500$30$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi4500$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi3500$120$
Moskova Devlet Üniversitesi6000$100$

Sizler de hayalinizdeki üniversiteye kaydolabilir, istediğiniz bölümde yenilikçi bir eğitim alarak kendinizi geliştirme şansı elde edebilirsiniz.

Back To Top