skip to Main Content

Rusya'da İngilizce yazılım mühendisliği okumak

Rusya’da İngilizce yazılım mühendisliği okumak isteyen Türk öğrencilerin YÖK denkliği bulunan Rus üniversiteleri arasından tercihte bulunması olanaklıdır. Son zamanların ön plana çıkan bölümlerinden biri olan yazılım mühendisliği, son teknolojileri kullanarak piyasanın ihtiyacı olan yazılım desteğini sağlayacak kişileri yetiştirmeyi amaçlar. Yazılım mühendisliği hem Türkiye hem de dünyanın farklı ülkelerinden ilgi gören bir bölümdür. Bu alanda eğitim gören öğrenciler, farklı alanlarda çalışma şansına sahiptir. Rusya’da pek çok üniversite bulunmakta olup bunlardan bazıları yabancı uyruklu öğrencilere eğitim vermektedir. Peki Rusya’da İngilizce yazılım mühendisliği okumak isteyen öğrenciler hangi alternatiflere sahiptir? Yenilikçi ve teknolojik eğitim almak için hangi üniversitelerin tercih edilmesi olanaklıdır?

Rusya’da İngilizce Yazılım Mühendisliği Eğitimi Nedir?

Yazılım mühendisliği bölümü, yazılım desteği sunacak öğrencilerin yetişmesini sağlayan bir bölümdür. Bölümde yer alan dersler oldukça fazladır. Bunların tamamı, yazılım mühendisliği eğitimi alacak kişilerin yenilikçi bir eğitimden geçmesini sağlar. Yazılım İnşası, Veri Tabanı Sistemleri, İşletim Sistemleri ve Ağları olmak üzere farklı dersler bulunmaktadır.

Rusya’da İngilizce yazılım mühendisliği eğitimi veren farklı üniversiteler mevcuttur. Aylık yurt ücretleri ve yıllık bölüm ücretleri birbirinden farklı olan üniversitelere kaydolarak yabancı dilinizi de geliştirmeniz olanaklıdır. Rusya’da İngilizce yazılım mühendisliği okumak isteyen öğrenciler, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilir. YÖK denkliği bulunan üniversitelere kaydolarak üniversite sonrası aldığınız diplomayı Türkiye’de de kullanabilirsiniz.

Rusya’da İngilizce Yazılım Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

İngilizce yazılım mühendisliği bölümünde eğitim almak isteyen Türk öğrencileri, çoğunlukla Rusya’yı tercih etmektedir. Rus üniversitelerinin büyük bir kısmı oldukça köklüdür. Bunun yanı sıra yenilikçi ve teknolojik eğitim sunmaktadırlar. İngilizce yazılım mühendisliği okumak isteyen kişilerin yenilikçi üniversiteler arasından tercihte bulunması olanaklıdır.

Rusya’da İngilizce yazılım mühendisliği okumayı arzulayan öğrencilerin tercih edebilecekleri ilk üniversite Nizhny Novgorod Lobachevsky Devlet Üniversitesi’dir. Yıllık bölüm ücreti 3300$ ve aylık yurt ücreti 35$ olan üniversite; yenilikçi bir eğitim sunar. Ayrıca üniversitenin zorunlu sağlık sigortası 160$’dır.

İngilizce yazılım mühendisliği okuyacak kişilerin tercih edebilecekleri bir diğer üniversite Kazan Federal Üniversitesi’dir. Yalnızca yüksek lisans eğitimi sunan üniversitenin yıllık bölüm ücreti 4650$’dır. Aylık yurt ücreti 10$ ve zorunlu sağlık sigortası 170$’dır.

Back To Top