skip to Main Content

Rusya’da kamu yönetimi okumak

Rusya’da kamu yönetimi okumak isteyen Türk öğrencileri, gelişmiş eğitim anlayışına sahip pek çok Rus üniversitesinden herhangi bir tanesini tercih edebilir. Hükümetlere dair alınan karar mekanizmalarını halka açıklayan ve karar alma aşamasında ihtiyaç duyulan projeleri gerçekleştiren kamu yönetimi, Türk öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir bölümdür. Rus üniversitelerinin büyük bir kısmında yer alan kamu yönetimi bölümü, yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim görebilecekleri alanlar arasında yer alıyor. Peki Rusya’da kamu yönetimi okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Kamu Yönetimi Okumak

Kamu yönetimi hem Türkiye hem de dünyanın farklı ülkelerinde ön plana çıkan bölümlerden bir tanesidir. Kamu programlarının yönetimi başta olmak üzere birçok farklı adımdan meydana gelen kamu yönetimi, Rus üniversitelerinde eğitim verilen bölümler arasında yer alıyor. İlgili bölümde öğrencilerin aldıkları derslerden bazıları ise şu şekildedir:

  • Uluslararası İlişkiler
  • Medya
  • Sosyoloji
  • Felsefe

Yenilikçi ve teknolojik bir eğitim sunan Rus üniversitelerinin vermiş olduğu eğitim dahilinde kendinizi kamu yönetimi alanında geliştirebilir, diplomanızı Türkiye’de kullanabilirsiniz.

Rusya’da Kamu Yönetimi Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Yenilikçi eğitim almak her öğrenci için oldukça önemlidir. Rusya’da kamu yönetimi okumak isteyenlere de yenilikçi bir eğitim sunan pek çok üniversite bulunmaktadır. Kamu yönetimi alanında eğitim sunan Rus üniversitelerini ve yıllık bölüm ücretlerini şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi2000$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2000$30$
Kazan Federal Üniversitesi2850$10$
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi2200$65$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2500$35$
Baltık Federal Üniversitesi2100$25$
Ural Federal Üniversitesi3000$30$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi6000$60$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi4500$120$
Moskova Devlet Üniversitesi7000$100$

Gelişmiş Rus üniversitelerinde kamu yönetimi alanında eğitim almak isteyen kişiler, belirtilen üniversiteler arasından tercihte bulunabilmektedir. Kamu yönetiminin yanı sıra iç mimarlık, İngilizce ekonomi gibi bölümlerde de Rus üniversiteleri tercih edilebilir. İstediğiniz Rus üniversitesinde eğitim görmek için bizlerle iletişim kurabilir, bu süreçte sizlere uzman desteği sunmamızı sağlayabilirsiniz.

Back To Top