skip to Main Content

Rusya’da mimarlık okumak

Rusya’da mimarlık okumak birçok Türk öğrencisinin hayalidir. Yenilikçi, teknolojik ve kaliteli eğitim sunmakta olan Rus üniversiteleri, aynı zamanda YÖK denkliğine sahiptir. Bu durum, Rusya’da eğitim alan öğrencilerin elde ettikleri diplomayı Türkiye’de de kullanabilmesini sağlar. Bu nedenle Rusya’da üniversite okumak ve mimarlık eğitimi almak, Türk öğrencilerinin ilgisini çeker. Mimarlık eğitimi veren Rus üniversiteleri oldukça fazladır. Bunlar arasından tercih yapılabilir ve kayıt dönemlerinde kayıt işlemleri gerçekleştirilebilir. Peki Rusya’da mimarlık okumak nedir, mimarlık bölümünde eğitim veren Rus üniversiteleri hangileridir?

Rusya’da Mimarlık Okumak

Mühendislik sanatı olarak da ifade edilebilen mimarlık, sağlıklı ve estetik yapıların ortaya çıkmasını sağlayan bir bölümdür. Bu alanda çalışmalarda bulunacak kişilerin yetişmesini hedefleyen mimarlık bölümünde hedefe uygun eğitimler bulunur. Rusya üniversitelerinin büyük bir kısmında da yer alan mimarlık bölümünde bulunan derslerden bazıları şu şekildedir:

  • Mimarlıkta Bilgisayar Kullanımı
  • Modern Mimarlık Tarihi
  • Sanat Tarihi

Bu ve bunu gibi dersler üzerinden verilen mimarlık eğitimi, öğrencilerin mezun olduktan sonra bu alanda çalışabilmesini hedefler. Mimarlık bölümünden mezun olan öğrenciler inşaat şirketlerinde, tasarım ofislerinde ve daha pek çok yerde çalışabilmektedir. Peki Rusya’da mimarlık okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Mimarlık Eğitimi Veren Üniversiteler

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Kazan Devlet İnşaat Üniversitesi; mimarlık bölümünün yer aldığı üniversitelerden bazılarıdır. Her bir üniversitenin eğitim programı birbirinden farklı olsa da her biri yenilikçi ve teknolojik eğitim sunar. Bu nedenle yabancı uyruklu öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri üniversite alternatifleri ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri aşağıdaki gibidir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi2400$40$
Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi2400$45$
Kazan Devlet İnşaat Üniversitesi2800$25$
St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi3000$60$
St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi3500$50$
Ural Federal Üniversitesi3200$30$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi4750$120$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi4000$50$

Belirtilen üniversitelerin her birinde mimarlık bölümü yer alır. Üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri birbirinden farklıdır. Dolayısıyla öğrenciler, üniversite seçiminde bu hususları göz önünde bulundurmalıdır. Rusya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler, üniversitelerin kayıt dönemleri içerisinde kayıt işlemlerini yapmalıdır.

Rusya’da Üniversite Okuma Fırsatı

Eğitim programları birbirinden farklı üniversitelerin bulunduğu Rusya’da eğitim fırsatı Türk öğrencilerinin yararlanabilecekleri alternatifleri içerir. Mimarlık bölümü başta olmak üzere birçok bölüm için sınavsız üniversite okuma şansına sahip olabilirsiniz. Lise mezuniyeti sonrasında aldığınız diploma, Rus üniversitelerine girişte yeterli olacaktır.

Mimarlık eğitimi sunan yenilikçi üniversiteler, farklı bölümlerde de eğitim sunmaktadır. Rusya’da eğitim ile ilgili çok daha geniş bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizlerle iletişim kurabilir, aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Back To Top