skip to Main Content

Rusya’da mütercim tercümanlık okumak

Rusya’da mütercim tercümanlık okumak isteyen Türk öğrencileri, bu alanda eğitim veren Rus üniversiteleri arasından tercihte bulunabilmektedir. Sözleşme, hukuki yazışmalar, metin olmak üzere farklı yazılı ürünleri başka bir dile çeviren kişilere mütercim denir. Tercüman ile mütercimin aynı şey olduğu düşünülse de ikisi arasında temel farklılıklar bulunur. Mütercim tercümanlıkta yazılı eserler üzerinden bir çeviri söz konusudur. Rusya’da birçok üniversitede mütercim tercümanlık eğitimi mevcuttur. Peki Rusya’da mütercim tercümanlık okumak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Mütercim Tercümanlık Okumak

Mütercim tercümanlık bölümü hem Türkiye’de hem de dünyanın farklı ülkelerinde ön planda yer alan bölümlerden bir tanesidir. Karşılaştırmalı Dil Bilgisi, Çeviri ve Medya, Çeviri Eleştirisi gibi derslere sahip olan bölümden mezun olan kişiler mütercim tercüman olur. Rusya’da mütercim tercümanlık okumak isteyen Türk öğrencilerine sunulan farklı üniversite alternatifleri bulunmaktadır. Her bir üniversitenin yıllık bölüm ücreti ve aylık yurt ücreti birbirinden farklıdır.

Rusya’da Mütercim Tercümanlık Eğitimi Veren Üniversiteler

Mütercim tercümanlık eğitimi veren Rus üniversitelerinin sayısı bir hayli fazladır. Yenilikçi ve teknolojik bir eğitim sistemine sahip olan Rus üniversiteleri, dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Moskova, St. Petersburg olmak üzere farklı şehirlerde bulunan Rus üniversitelerinde mütercim tercümanlık bölümünde eğitim almak olanaklıdır. Rusya’da mütercim tercümanlık okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri üniversiteler ve yıllık bölüm ücretleri şu şekildedir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi2000$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2000$30$
Kazan Federal Üniversitesi2400$10$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi1800$35$
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi2200$65$
Baltık Federal Üniversitesi2100$25$
Ural Federal Üniversitesi3000$30$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi4500$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi4000$120$
Moskova Devlet Üniversitesi6000$100$

Belirtilen üniversitelerden herhangi birini tercih etmek ve mütercim tercümanlık alanında eğitim almak olanaklıdır. Üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri birbirinden farklı olsa da genel olarak eğitim sistemleri birbirine benzerdir.

 

Back To Top