skip to Main Content

Rusya’da uçak mühendisliği okumak

Rusya’da uçak mühendisliği okumak isteyen Türk öğrencilerinin, Rusya üniversitelerinde bulunan YÖK denkliği sayesinde aldıkları diplomayı Türkiye’de de kullanabilmeleri mümkündür. Bu nedenle uçak mühendisliği eğitimi için sıklıkla Rusya tercih sebebi olur. Rusya üniversitelerinin yenilikçi ve teknolojik bir eğitime sahip olmaları, yoğun tercih edilmelerinde bir etkendir. Moskova Devlet Üniversitesi, Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi olmak üzere farklı üniversitelerde uçak mühendisliği bölümü mevcuttur. İstediğiniz üniversiteyi tercih ederek hayallerinizdeki bölümde eğitim görebilirsiniz.

Rusya’da Uçak Mühendisliği Okumak

Uçak mühendisliği, sıklıkla tercih sebebi olan bölümler arasında yer alır. Bir uçağın sorunsuz bir şekilde uçması adına gerekli sistemleri kontrol eden uçak mühendisleri, aynı zamanda uçaklarda bakım ve kontrol işlemlerini de gerçekleştirir. Kompleks bölümlerden biri olması nedeniyle uçak mühendisliğinde farklı dersler üzerinden eğitim verilir.

Rusya’da uçak mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin belirlenen dersler üzerinden eğitimlerini tamamlaması gerekir. Türk öğrencileri kendilerine sunulan alternatifler üzerinden üniversite tercihini gerçekleştirebilir. Rus üniversitelerinde YÖK denkliği bulunduğu için alınan diploma Türkiye’de de geçerlidir. Peki uçak mühendisliği eğitimi veren Rus üniversiteleri hangileridir?

Rusya’da Uçak Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Rusya’da uçak mühendisliği alanında eğitim veren üniversiteler arasından tercih yapmak olanaklıdır. Üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri değişiklik gösterir. Bu nedenle üniversite tercihinde bulunacak öğrencilerin bu hususa dikkat etmesi önemlidir. Rusya’da uçak mühendisliği okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edecekleri üniversiteler şu şekildedir:

Yıllık Bölüm ÜcretiAylık yurt ÜcretiZorunlu Sağlık Sigortası
Astrahan Devlet Üniversitesi2400$50$160$
St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi3200$70$180$
Moskova Havacılık Üniversitesi4500$100$200$
Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi2400$50$160$
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi2100$65$150$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$180$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi5100$100$200$

Belirtilen üniversitelerin her biri, uçak mühendisliği alanında eğitim sunan üniversitelerdir. Rus üniversitelerinde uçak mühendisliğinden farklı olarak başka bölümlerde de eğitim görmek olanaklıdır. Rusya’da yazılım mühendisliği okumak için bizlerle iletişim kurabilir, farklı alternatifler üzerinden tercihte bulunabilirsiniz. Yenilikçi ve teknolojik eğitimden yararlanabilir, elde ettiğiniz diplomayı Türkiye’de de kullanabilirsiniz.

 

Back To Top