skip to Main Content

Rusya’da uzay mühendisliği okumak

Rusya’da uzay mühendisliği okumak, Türk öğrencileri tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Uzay mühendisliği, akademik bir mühendislik disiplini olarak bilinen bir bölümdür. Temel olarak hava ve uzaydan ekonomik hizmet ve ürünler kazandırmayı amaçlayan bölüm, uzayda yenilikçi çalışmaların gerçekleşmesi için kalifiye insan yetiştirme görevine sahiptir. Bu nedenle uzaydaki bilimsel çalışmalara meraklı kişiler, uzay mühendisliği bölümüne yönelim gösteriyor.

Rusya’da uzay mühendisliği bölümünde eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için iki farklı alternatif mevcuttur. Moskova Havacılık Üniversitesi ve St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi; uzay mühendisliği alanında eğitim veren iki üniversitedir. Peki üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri nedir, üniversitelerle ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Rusya’da Uzay Mühendisliği Okumak

Uzay mühendisliği bölümü, akademik bir mühendislik disiplinidir ve çok geniş bir içeriğe sahiptir. Uydu, insanlı ya da insansız hava aracı gibi araçların tasarlanması; uzay mühendisleri tarafından gerçekleştirilen işlemlerdir. Bu nedenle uzay mühendisliği bölümünde farklı eğitimler mevcuttur. Bölüm çerçevesinde sunulan eğitimlerden bazıları şu şekildedir:

  • Elektrik mühendisliği temelleri
  • Termodinamik
  • Bilgisayar ve bilgi sistemleri
  • Yörünge mekaniği
  • Deneysel mühendislik
  • Hava uzay yapıları

Üniversitelere göre farklılık göstermekle birlikte Rusya’da uzay mühendisliği okumak isteyen Türk öğrencilerinin alacakları eğitimler bu şekildedir. Bunun yanı sıra hava uzay yapıları, uzay çevresi gibi konularda da eğitimler verildiği söylemek mümkündür. Rusya’da uzay mühendisliği alanında eğitim alan Türk öğrencileri, diplomalarını Türkiye’de de kullanabilir. Çünkü Rus üniversitelerinde YÖK denkliği mevcuttur.

Rusya’da Uzay Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler ve Üniversitelerin Bölüm Ücretleri

Uzay mühendisliği bölümünde yabancı uyruklu öğrencilere eğitim veren Rus üniversiteleri temel olarak iki adettir. Bunlardan ilki Moskova Havacılık Üniversitesidir. Üniversite, yenilikçi bir eğitim sistemine sahiptir. Üniversitenin yıllık bölüm ücreti 4500$’dır. Bunun yanı sıra aylık yurt ücreti 100$, zorunlu sağlık sigortası ise 200$’dır.

Rusya’da uzay mühendisliği alanında eğitim veren üniversitelerden bir diğeri de St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitedir. Üniversitede yıllık bölüm ücreti 4000$, aylık yurt ücreti 60$ ve zorunlu sağlık sigortası 180$’dır. Öğrencilerin, iki farklı alternatif üzerinden tercih yapması olanaklıdır.

Bunun yanı sıra Rusya’da Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği eğitimi için bizlerden destek alabilir, farklı alternatiflerden herhangi bir tanesini tercih edebilirsiniz.

Back To Top