skip to Main Content

Rusya'da yazılım mühendisliği okumak

Rusya’da yazılım mühendisliği okumak için Türk öğrencileri farklı üniversite alternatiflerinden yararlanabilir. Yazılım geliştirmeyle ilgilenen mühendislik dalı yazılım mühendisliğidir. Gelecek vadeden meslekler arasında yer alan yazılım mühendisliği, Rusya’da farklı üniversitelerde eğitim verilen bölümlerden bir tanesidir. Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, St. Petersburg ITMO Üniversitesi başta olmak üzere farklı üniversitelerden yazılım mühendisliği eğitimi almak olanaklıdır.

Rusya’da Yazılım Mühendisliği Okumak

Yazılım mühendisliği, son zamanların en çok dikkat çeken bölümlerinden bir tanesidir. İnsanların ihtiyaçlarını tespit eden yazılım mühendisleri, bu ihtiyaçları karşılayabilmek için uygulamalar geliştirir. Rusya’da yazılım mühendisliği okumak isteyen Türk öğrencileri, bu konuda yenilikçi ve teknolojik eğitim sunan üniversitelerden herhangi bir tanesini tercih edebilir.

Yazılım mühendisliğinde farklı dersler üzerinden eğitim verildiğini belirtmek mümkündür. Bu derslerden bazıları şu şekildedir:

  • Yazılım Geliştirme
  • Programlama
  • Sistem Programlama
  • İşletim Sistemleri

Her üniversitenin sunmuş olduğu eğitim farklı olsa da eğitim anlayışları genel olarak birbirine benzer. Yazılım mühendisliği eğitimini Rusya’da almak isteyen öğrenciler, YÖK Denkliği bulunan üniversitelerini tercih edebilir. Bu sayede bölüm tamamlandıktan sonra alınan diplomayı Türkiye’de kullanmak olanaklıdır. Bu nedenle Türk öğrencileri için Rus üniversiteleri oldukça iyi bir seçenektir.

Rusya’da Yazılım Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Yazılım mühendisliği eğitimi veren üniversiteler oldukça fazladır. Bu da Türk öğrencilerinin farklı alternatifler üzerinden tercihte bulunabileceği anlamına gelir. Lisans programına dahil olan öğrencilerin yanı sıra bölümde yüksek lisans eğitimi almak da olanaklıdır. Rusya’da yazılım mühendisliği okumak isteyen öğrenciler, şu alternatiflerden istediklerini tercih edebilir:

ÜNİVERSİTEAYLIK YURT ÜCRETİYILLIK BÖLÜM ÜCRETİ
Nijniy Novgorod Devlet Politeknik Üniversitesi65$2600$
Kazan Federal Üniversitesi10$2800$
Ural Federal Üniversitesi30$3000$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi35$2700$
St. Petersburg ITMO Üniversitesi60$4100$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi80$3300$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi100$5100$

Belirtilen üniversitelerin her birinde yazılım mühendisliği eğitimi mevcuttur. Üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri birbirinden farklıdır. Dolayısıyla tercih etmek istediğiniz üniversitenin yıllık bölüm ücreti hakkında bilgi edinmeniz faydalı olacaktır. Üniversite kayıt işlemleri ile ilgili bizlerden destek alabilir, istediğiniz üniversitede kaliteli ve yenilikçi bir eğitim görebilirsiniz.

Back To Top