skip to Main Content

Nizhny Novgorod

Rusya’nın 5. Büyük şehri olan Nijniy Novgorod, Volga Federal Bölgesi ile Oblastı’nın başkentidir. 1850 yılında Rus ticaretinin çok önemli merkezlerinden biri olan şehir, 1221 yılında kurulmuştur. Şehrin yüzölçümü toplamda 466,5 km2dir. Denizden yüksekliği 78 m’dir. Önceki ismi Gorky olan şehrin ismi daha sonra değişerek Nijniy Novgorod’a dönüşmüştür. Kalabalık bir şehir olmakla birlikte genel olarak nüfusu 2,5 milyona yakındır. Gezilecek pek çok yeri bulunmakta ve turistler tarafından dikkatleri üzerine çekmektedir.

Nijniy Novgorod Nereye Bağlı?

Nijniy Novgorod’un nereye bağlı olduğu sorusu, özellikle şehirde üniversite okuyacak pek çok öğrencinin merak ettiği konular arasında yer alır. Şehir, Oblastı ile Volga Federal Bölgesi’nin başkenti olarak bilinir. İlk zamanlarda Rus ticaretinin önemli ve değerli noktalarından biri olan şehir, bir süre sonra sanayi metropolü haline gelmiştir.

Nijniy Novgorod Yaşam Nasıl?

Oka ve Volga nehirleriyle muhteşem bir manzaraya sahip olan şehir, kültürü ile dikkatleri üzerine çeker. Sahip olduğu özellikler ve imkanlar dahilinde şehrin öğrenciler için oldukça uygun olduğunu belirtmek mümkündür. Moskova’ya 400 km’lik uzaklıkta bulunan Nijniy Novgorod’un eğitim ve kültür merkezi olduğu bilinir. Ayrıca Rusya’nın 4 büyük şehri arasında yer almakta olup bu nedenle pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Şehrin Yıllara Göre Nüfusu

Gezilecek pek çok noktası bulunan Nijniy Novgorod nüfusu yıllara göre değişiklik göstermiştir. 1897 yılında 90.053 olan nüfus, zaman içerisinde şu şekilde değişmiştir:

 • 1939: 643.689
 • 1959: 941.962
 • 1970: 1.170.133
 • 1979: 1.344.474
 • 1989: 1.438.133
 • 2002: 1.311.252

2010 verilerine göre şehrin nüfusu 1.250.619 olmuştur.

Nijniy Novgorod’de Eğitim

Özellikle Rusya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin araştırdığı konulardan bir tanesi, Nijniy Novgorod’de eğitimdir. Şehirde üniversite eğitiminin 19. yüzyılda başladığı bilinmektedir. Bu nedenle şehirde yer alan üniversitelerin büyük bir çoğunluğunda kaliteli, yenilikçi ve teknolojik bir eğitim sunulur. Şehirde 8 adet üniversite bulunmakta olup 1 adet de konservatuvar yer almakta ve öğrencilerin kaliteli eğitim alması sağlanmaktadır.

Nijniy Novgorod Şehri Üniversiteleri Neler?

Nijniy Novgorod şehri üniversiteleri, özellikle yabancı öğrencilerin arzu ettikleri eğitimleri almasına olanak tanır. Bu nedenle şehirdeki üniversitelerin büyük bir kısmı, Rusya’yı eğitim için seçen öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Şehirde yer alan üniversiteleri şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Nijniy Novgorod Devlet Tıp Akademisi
 • Devlet Teknik Üniversitesi
 • İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
 • Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi
 • Devlet Pedagoji Üniversitesi

Nijniy Novgorod Gezilecek Yerler Neresi?

Şehirde gezilebilecek pek çok alan mevcut. Bu alanların her biri, şehrin güzelliklerini yansıtma konusunda son derece başarılı. Şehrin kültürel zenginliğe sahip olması, öğrencilerin buradaki üniversiteleri tercih etmesinde temel etken olarak ön plana çıkıyor. Şehirde gezilip görülmesi gereken yerleri şu şekilde sıralamak mümkün:

Nizhny Novgorod Cami

Kızıl duvarları ve minaresi ile dikkatleri üzerine çeken cami, adeta şehirde yaşayan Müslümanların buluşma noktası.

Rozhdestvenskaya Caddesi

Şehrin canlılığını gözler önüne seren cadde oldukça meşhur. Rus mutfağına ait pek çok lezzetin sergilendiği caddede keyifli vakit geçirmek olanaklı.

Chkalov Merdivenleri

Şehrin sembolü haline gelmiş olan Chkalov Merdivenleri, şehir manzarasının tepeden izlenebilmesini olanaklı hale getiriyor.

Limpopo Hayvanat Bahçesi

Asya, Avrupa ve Afrika’dan getirilen hayvanların barındığı hayvanat bahçesi, çocuklarıyla keyifli anlar geçirmek isteyen aileler için oldukça ideal.

Nijniy Novgorod’a Nasıl Gidilir?

Nijniy Novgorod şehrine gitmek isteyen kişiler, oldukça rahat ve keyifli bir şekilde şehre ulaşım sağlayabilir. İstanbul üzerinden hareket etmekte olan Moskova aktarmalı uçuşlar tercih edilebilir. İstanbul’dan şehre direkt uçuş bulunmadığından, aktarmalı bir şekilde gitmek gerekiyor. Nijniy Novgorod Üniversiteleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Back To Top