skip to Main Content

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi hem lisans hem de yüksek lisans programlarında eğitim sunan bir üniversitedir. 200’ün üzerinde profesör ve doktorun görev yaptığı üniversite, birçok bölümde uzmanlaşmıştır. Özellikle elektrik mühendisliği, radyo mühendisliği, elektronik ve bilgisayar bilimleri alanlarında dünyaca isim yapmış bir üniversite olduğunu belirtmek mümkündür. Ayrıca en eski Rus üniversiteleri arasında yer alır.

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi Tarihi

St. Petersburg üniversiteleri listesinde bulunan St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi köklü tarihiyle dikkat çeken üniversiteler arasında özel bir konumdadır. 1886 yılında Teknik Kolej olarak kurulan üniversite, 1899 yılında ise yüksek öğretim kurumu unvanı almıştır. Bu sayede üniversite statüsünde eğitim vermeye başlayarak kaliteli ve teknolojik eğitimiyle dikkatleri üzerine çekmiştir.

Yabancı öğrencilere de eğitim veren üniversite, elektrik mühendisliği alanında uzmanlaşmış ilk üniversite konumundadır. Üniversite kapsamında 8 araştırma merkezi yer alır. Bunun yanı sıra 350 akademik laboratuvarı, 5 araştırma enstitüsüyle öğrencilere farklı imkanlar tanınır.

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi Bölümleri

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi birçok farklı bölümü bünyesinde barındıran Rus üniversitelerinden bir tanesidir. Temel olarak elektrik mühendisliği alanında uzmanlaşmış olsa da farklı bölümlerde de eğitim verildiğini söylemek olanaklıdır. Halihazırda yaklaşık olarak 9 bin öğrenciye eğitim veren üniversite hem lisans hem de yüksek lisans programlarında farklı bölümlere sahiptir.

Üniversite kapsamında yaz okulları da bulunur. Bu durum, öğrencilerin yaz okullarında da belirli şartları karşılamaları durumunda eğitim almalarını olanaklı kılar. Yaz okullarında çoğunlukla hafta içi her gün 4/6 saat aralığında ders verilir. Yaz okulu için öğrencilerin önceden planlamada bulunması ve başvurularını belirlenen tarihlerde yapması gereklidir.

Üniversite kapsamında birçok bölüm yer alır. Lisans programı içerisinde yer alan bölümleri ve bölümlerin yıllık ücretlerini genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

LİSANS BÖLÜMLERİYILLIK BÖLÜM ÜCRETLERİ
Dilbilim ve Kültürlerarası İletişim2500$
Halkla İlişkiler2500$
İnovasyon2500$
Kalite İşletmesi2500$
İşletme2500$
Ekonomi2500$
Enstrümantasyon Teknolojisi2800$
Teknosfer Güvenliği2800$
Biyomühendislik Sistemleri ve Teknolojileri2800$
Elektroenerji ve Elektrik Mühendisliği2800$
Sistem Analizi ve Kontrolü2800$
Teknik Sistemlerde Kontrol2800$
Uygulamalı Matematik ve Bilişim2800$
Bilgisayar Güvenliği Uzmanlığı2800$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri2800$
Bilgisayar Mühendisliği ve Bilişim2800$
Nanoteknoloji ve Mikroelektronik2800$
Elektrik ve Nanoelektronik2800$
Radyo Elektronik Bilgi Sistemleri ve Kompleksleri2800$
Yazılım Mühendisliği2800$
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği2800$
İletişim Teknolojileri ve İletişim Sistemleri2800$
Radyo Mühendisliği2800$

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi yüksek lisans programında yer alan bölümlere de sahiptir. Bu bölümler ve yıllık bölüm ücretleri ise şu şekildedir:

YÜKSEK LİSANS BÖLÜMLERİYILLIK BÖLÜM ÜCRETLERİ
Teknik Sistemlerde Kontrol / Otomasyon ve Mekatronik (İngilizce)3400$
Biyomühendislik Sistemleri ve Teknolojiler (İngilizce)3400$
Enstrümantasyon Teknolojisi / Lazer Ölçme Teknolojisi (İngilizce)3400$
Kalite Uzmanlığı3000$
İşletme3000$
Biyomühendislik Sistemleri ve Teknolojileri3000$
Enstrümantasyon Teknolojisi3000$
Elektroenerji ve Elektrik Mühendisliği3000$
Teknik Sistemlerde Kontrol3000$
Sistem Analizi ve Kontrolü3000$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri3000$
Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği ve Bilişim3000$
Uygulamalı Matematik ve Bilişim3000$
Nanoteknoloji ve Mikroelektronik3000$
Yazılım Mühendisliği3000$
Elektronik ve Nanoelektronik3000$
Elektronik Tesislerin Tasarımı ve Teknolojisi3000$
İletişim Teknolojileri ve İletişim Sistemleri3000$
Radyo Mühendisliği3000$

Öğrenciler, lisans ve yüksek lisans programlarında yer alan bölümlerde eğitim görme şansına sahiptir. Bunun için yıllık bölüm ücretleri hakkında bilgi edinmeleri ve başvuru döneminde üniversiteye başvuruda bulunmaları gereklidir.

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi Yurt Olanakları

Üniversite kapsamında özellikle Rusya dışından gelen öğrencilerin konaklamasını mümkün kılan yurt seçenekleri bulunur. Öğrenciler, 4 ila 5 kişilik odalardan oluşan yurtlarda konaklayabilir. Üniversitenin 6 farklı yurt binası bulunur. Her bir yurt içinde internet ve kamera sistemi bulunur. Bunun yanı sıra yurtların çoğunda güvenlik görevlileri yer alır. Bu sayede öğrencilerin giriş çıkışları kontrol edilerek yurdun güvenliği sağlanmış olur.

Öğrenci yurtlarının fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 40 ila 150$ arasında fiyatlandırma gerçekleştirilir. Bizlerle iletişime geçerek hem üniversite kaydı hem de öğrenci yurtları hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca kayıt işlemleri tarafımızda gerçekleştirilir.

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi kapsamında eğitim alacak öğrencilerin aylık sağlık sigortası ücretini de ödemesi gereklidir. Aylık sağlık sigortası 60$ üzerinden ücretlendirilir. Sağlık sigortasının yıllık ücreti ise 180$ şeklindedir. Bunun yanı sıra üniversite çevresinde aylık yaşam maliyeti de yaklaşık olarak 300$’dır. Sizler de Rusya’da eğitim almak istiyorsanız, sizlere sunulan üniversiteler ve bölümler arasından tercihte bulunabilir, üniversite eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Back To Top