skip to Main Content

St. Petersburg Politeknik Üniversitesi, Rusya’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin tercih ettiği  en eski teknik üniversitedir. Ayrıca St. Petersburg Politeknik Üniversitesi dünya sıralaması bakımından da dikkatleri üzerine çeker. Hem Rusça hem de İngilizce eğitim veren bu kurum, 120 yıllık başarılı ve uzun bir geçmişe sahiptir. Üniversite, çoğunlukla araştırma, tasarım ve işletme alanlarında talep görmektedir. Rusya’nın en prestijli ve donanımlı üniversiteleri arasında yer alan bu kurumda;

  • 11 fakülte
  • 71 bölüm
  • 1913 akademik personel
  • 138 lisans programı
  • 166 yüksek lisans programı
  • 11 uzman programı

bulunmaktadır. Ulusal araştırma statüsüne sahip olan üniversite, ulusal programın bir üyesidir. YÖK’ün de bildiği QS ranking sıralamasında dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında yerini almıştır. Şimdi sizlere üniversitenin tarihinden, üniversitede yer alan bölümler ve bölüm ücretlerinden, üniversitenin sunduğu avantajlardan bahsedeceğiz.

St. Petersburg Politeknik Üniversitesi Tarihi

Üniversite, 1899 yılında kurulan prestijli ve başarılı bir üniversitedir. St. Petersburg, Baltık Denizi’ndeki en kalabalık şehir olmasıyla beraber dünyanın en kuzeyde yer alan şehridir.  Üniversite, Rusya’nın önde gelen üniversitelerinden biri olması ile birlikte, 2010 yılında almış olduğu ulusal araştırma statüsü ile prestijini arttırmıştır.

St. Petersburg Politeknik Üniversitesi’nin Yurt İmkanı

Üniversitenin bünyesinde barındırdığı yurtların bazıları kampüse yürüme mesafesinde, bazıları ise 2 durak uzaklıkta yer almaktadırlar. Bununla beraber yurtlar 2-3 kişilik konforlu odalardan oluşmaktadır. St. Petersburg Devlet Üniversitesi’nin yurtları, diğer üniversitelerin yurtlarına nazaran daha kolay ulaşım imkanlarına sahiptir. Konforlu ve rahat oluşunun yanı sıra fiyatları da çok makuldür. “Grajdanskiy” caddesinde yer alan 13 ve 15 numaralı yurtlar ise yabancı uyruklu öğrencilerin kaldığı yurtlardır.

St. Petersburg Politeknik Üniversitesi’nde Eğitim

Rusya’nın en köklü ve en başarılı üniversiteleri arasında yer alan St. Petersburg Politeknik Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri bulundurmaktadır. Rusya’da en kaliteli mühendislik eğitimini veren üniversitedir. Bu sebepten ötürü Türk öğrenciler tarafından da bir hayli talep görmektedir.

Türk inşaat alanında prestijli bir firma olan Rönesans Holding ile St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi arasında bir staj anlaşması da bulunmaktadır. Üniversite aynı zamanda 12 enstitü, 40 araştırma ve eğitim merkezi, 120 Ar&Ge Laboratuvarı, 100 departman, bilim parkı, Rusya’nın en büyük ve kapsamlı teknik kütüphanesini bulundurmaktadır.

St. Petersburg Politeknik Üniversitesi’nde Hazırlık Eğitimi, Başvuru ve Kabul Şartları

Rusya’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin ilk sene Rusça hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir. İlgili ana bilim dalı dersleri hazırlık sınıflarında Rusça verilmektedir. Üniversiteye başvuru yapmak bir hayli kolaydır. Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra değerlendirmeye alınan kişiler mülakatlara sokulur. Çıkan sonuca göre kayıt alınır.

St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi’nin Bölümleri ve Fiyatları

Mühendislik alanında başarıyı yakalayan St. Petersburg Politeknik Üniversitesi, çeşitli bölümler barındırmaktadır. Yabancı uyruklu öğrencilere de eğitim veren üniversite Türk öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir okuldur. St. Petersburg Politeknik Üniversitesi fiyatları ise şu şekildedir:

Bölüm

Ücret

Elektrik Mühendisliği

3300$

Makine Mühendisliği

3300$

Bilgisayar Mühendisliği

3300$

Çevre Mühendisliği

3300$

Enerji Mühendisliği

3300$

İnşaat Mühendisliği (İngilizce)

3300$

İnşaat Mühendisliği

3300$

Yazılım Mühendisliği

3300$

Otomasyon ve Kontrol Mühendisliği

3300$

Uluslararası Ticaret

3300$

Uluslararası Ticaret (İngilizce)

4300$

İşletme

3300$

Uluslararası İşletme

3300$

Turizm

3300$

Otel İşletmeciliği

3300$

Ekonomi

3300$

Uçak Mühendisliği

3300$

Dil Bilimi

3300$

Rus Dili ve Edebiyatı

3300$

Hukuk

3300$

Kimya

3300$

Fizik

3300$

Mütercim Tercümanlık

3300$

Endüstriyel Tasarım

3200$

Grafik Tasarım

3200$

Kalite Yönetimi

3700$

Devlet ve Belediye Yönetimi

3700$

Reklam ve Halkla İlişkiler

3300$

Astronomi ve Uzay Bilimleri

4300$

Tekerlekli Araçlar Uzmanlığı

4300$

Yönetim

4000$

Mekanik ve Matematiksel Modelleme

3700$

Isı Enerjisi ve Tekniği

3700$

Malzeme Bilimi ve Malzeme Teknolojisi

3700$

Elektrik ve Nanoelektrik

4000$

Bilgi Sistemleri ve Teknoloji

3700$

Özellikle kaliteli bir mühendislik eğitimi almak isteyen öğrenciler, St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi’ni tercih edebilir. Makul fiyatları, gözde ve köklü bir üniversite oluşu, kaliteli eğitimi ile en güzel tercihlerinizden biri olabilir. Üniversite bölümleri, bölüm ücretleri, kayıt tarihleri başta olmak üzere birçok konuda bilgi almak için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Back To Top