skip to Main Content

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, 19. yüzyılda kurulan tarihi bir üniversitedir. 1921 yılında resmi olarak eğitim veren üniversite, Sivil Mühendislik Koleji’nin devamı niteliğinde 1993 yılında statü değiştirerek eğitim vermeye devam etmiştir. EECA sıralamasında 181. sırada yer alan üniversite, BRICS ülkeleri arasında da 134. sırada yer almaktadır. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi; inşaat, mühendislik ve mimarlık gibi bölümlerde eğitim vermeye devam eden bir üniversitedir. Rusya’nın en büyük teknik üniversitelerinden bir tanesi olan üniversitenin Moskova’nın yanı sıra Samara bölgesinde de bir kampüsü bulunmaktadır. Özellikle mühendislik alanında uzmanlık almak isteyen öğrenciler için oldukça uygun olan üniversitede;

  • 5 enstitü
  • 50’den fazla bölüm
  • 40 civarında bilimsel araştırma
  • 1300’e yakın akademisyen
  • 20 bin civarında öğrenciye sahiptir.

Üniversite, Rusya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Ücretlerinin daha uygun olması, tercih oranını da artırıyor. Üniversitenin tarihi hakkında ne söylenebilir? Üniversitede hangi bölümler yer alıyor? Üniversite öğrencilerine hangi imkanları sunuyor?

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi Tarihi

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, Moskova’daki inşaat mühendisliği ve mimarlık bölümlerinde en prestijli üniversitedir. Üniversite, 19. yüzyılda kurulmuştur. 21. yüzyılın başlarında da 22 ülkede 60’a yakın anlaşma ile de yabancı öğrencilere kapılarını açmıştır. Üniversite, yabancı uyruklu 200’den fazla öğrenciye eğitim vermektedir. 1921 yılında resmi olarak eğitim vermeye başlayan üniversite, 1993 yılında da statü değiştirmiştir.

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesinde Yurt İmkanı

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesine başvurusu yaparken konaklama seçeneklerine de dikkatli bir şekilde göz atılmalıdır. Yurtta kalmak isteyen öğrenciler için yurtların bütün koşulları son derece önemlidir. Üniversiteye kayıt olan öğrenciler de üniversite bünyesindeki yurtlardan faydalanabilir.

Yurtlar çoğunlukla 2 ya da 4 kişilik odalardan meydana gelmektedir. Yurtlarda güvenlik sistemleri ve kameralar yer almaktadır. Fiyat farklılıklar çoğunlukla odalardaki kişi sayısına ve yurt imkanlarına göre oluşabilir. Yurt ücretleri öğrencilerden dönemlik olarak alınır.  Üniversitenin yurt ücreti 60 dolardan başlamaktadır.

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesinde Eğitim

Yalnızca tek bir tema altında eğitim veren üniversite, mimarlık, mühendislik alanlarında uzmanlar yetiştirmeye devam eden bir üniversitedir. Dünya çapında bir isme sahip olan Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi kapsmında 50’den fazla bölüm yer almaktadır. Türkiye başta olmak üzere 22 farklı ülke ile işbirliği içinde olan üniversite, yabancı uyruklu öğrencilere birçok yenilikçi imkan ve yöntem sunuyor.

Üniversitenin sahip olduğu kütüphane, inşaat mühendisliği alanındaki kütüphaneler arasında dünyanın en büyük kütüphanelerinden biridir. Her sene yaklaşık 400 bin okuyucunun yararlandığı kütüphanede toplam 25 bin kitap yer almaktadır.

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesinde Hazırlık Eğitimi

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesinde ilk sene hazırlık eğitimi zorunludur. Hazırlık sürecindeki eğitim büyük oranda Rusçadır. Öğrenciler, ikinci dönemle birlikte temel seviyede kendi alanlarıyla ilgili giriş yaparlar. Rusça dil sınavından başarılı olmak, eğitime devam edebilmeleri için oldukça önemlidir. Sınavdan başarılı olan öğrenciler, Moskova Devlet İnşaat Üniversitesinde birinci sınıfa başlar. Hazırlık dersleri bölümlere göre değişiklik gösterir.

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesindeki Bölümler ve Ücretleri

Mühendislik ve mimarlık eğitimi veren Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, farklı bölümler sunmaktadır. Yabancı uyruklu öğrencilere de eğitim veren üniversite, Türk öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Üniversitenin eğitim programlarını, programların eğitim sürelerini ve yıllık ücretlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

BÖLÜMYILLIK EĞİTİM ÜCRETİEĞİTİM SÜRESİ
Rusça Hazırlık1 YIL6000 $
Lisans Bölümleri
İnşaat Mühendisliği4 YIL3800$
Mimarlık4 YIL4000$
Endüstri Mühendisliği4 YIL3600$
Harita Mühendisliği4 YIL3600$
Bilgisayar Mühendisliği4 YIL3600$
İşletme4 YIL3000$
Ekonomi4 YIL3000$
Şehir Planlama4 YIL3100$
Kamu Yönetimi4 YIL3100$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri4 YIL3600$
Peyzaj Mimarisi4 YIL3600$
Yüksek Lisans Bölümleri
İnşaat Mühendisliği2 YIL3400$
Mimarlık2 YIL4500$
Ekonomi2 YIL2700$
Bilgisayar Mühendisliği2 YIL4500$
İşletme2 YIL3500$
Mekanik2 YIL3400$

 

Rusya’da inşaat mühendisliği, mimarlık ya da mühendislik alanlarında eğitim almak isteyen öğrenciler, Moskova Devlet İnşaat Üniversitesini tercih edebilir. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesinde yer alan bölümler, bölümlerin eğitim ücretleri, başvuru koşulları ve tarihleri gibi birçok konuda bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Back To Top