skip to Main Content

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, köklü tarihi ve nitelikli eğitimiyle dikkat çeken bir üniversitedir. Ayrıca ülkesinin önde gelen eğitim kurumları arasında yer alır. Yenilikçi bir eğitim anlayışı benimseyen ve sürekli kendisini modernize eden Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nde;

  • 11 fakülte
  • 19 ana bölüm
  • Kütüphane
  • 90’a yakın bilimsel çalışma
  • 70 üniversiteyle protokol imzalamıştır.

Son derece saygın bir üniversite olan üniversite, uzay mühendisliği ve nanoteknoloji alanlarında umut verici çalışmalar yürütmektedir.

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi Tarihi

Yüksek teknik üniversitesi olan Moskova Devlet Teknik Üniversitesi 1830 yılında kurulmuştur. Çok sayıda beyin gücünün yetişmesine aracılık eden üniversite, Sovyetler Birliği zamanında çıkan ilk bilgisayarın mucidini de bünyesinden çıkartmıştır. Ülkesinin önemli şirketleri tarafından da büyük destek gören üniversite başta; Gazprom, Rusnano, Rosatom gibi firmalarından kayda değer bir bağışlamış ve modern eğitimini güçlendirmek için kullanmıştır.

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nde Yurt İmkanı

Rusya’da yenilikçi eğitimin önde gelen kurumlarından biri olan üniversite, şehrin merkezindeki yurt binalarında yabancı uyruklu öğrencileri ağırlamaktadır. Yurtların odaları genel olarak 2-3 kişiliktir. Odalarda internet, bina genelinde kamera sistemi bulunurken güvenlik görevlileri de yer almaktadır. Dönemli olarak yatırılan yurt ücretleri ise 70 ila 100$ arasında değişmektedir.

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nde Eğitim

Dünya standartlarında çağdaş bir eğitim programı benimseyen üniversite, akademik birikimini ve eğitim kalitesini sürekli arttırmayı hedeflemektedir. Bununla birlikte eğitim, bilimi ve sanayi koordinasyonu kurmaya amaçlayan üniversite, sivil havacılık sektörüne de katkı sunmaktadır. Bunların yanı sıra teknolojiden de fazlasıyla yararlanan kurum Rusya’da eğitimin kalitesini yükseltmek için mesai harcar.

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nde Hazırlık Eğitimi

Lisans veya yüksek lisans seviyesindeki eğitimine Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nde devam etmek isteyenler ilk seneyi hazırlık eğitiminde geçirirler. İki dönemden oluşan hazırlık eğitiminin ilk dönemi yoğun Rusça dersleri eşliğinde geçer. İkinci dönemi ise Rusçayla beraber kendi bölümlerinden 2-4 arası ek ders görürler.

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi Hangi Bölümler Var?

Benimsediği modern eğitimi teknolojiyle birleştiren Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nde çeşitli bölümler yer almaktadır. Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın birçok noktasından öğrenci ağırlayan Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nin bölümler ve yıllık ücretleri ise şu şekildedir:

BÖLÜMYILLIK ÜCRETİEĞİTİM SÜRESİ
Uzay Dinamiği5750$4
Nanoteknoloji Mühendisliği5500$4
Bilgisayar Mühendisliği5100$4
Enerji Mühendisliği5100$4
İşletme4300$4
Makine Mühendisliği5100$4
Yazılım Mühendisliği5100$4
Havacılık ve Uzay Sistemleri Uzmanlığı4045$4
Ekonomi4300$4
Roket ve Uzay Mühendisliği Teknoloji Uzmanlığı4045$4
Robot Sistemleri4300$4
Tasarım ve Uçuş Alanlarının İnşaat4300$4
Uygulamalı Mekanik4300$4
Bilgisayar Destekli Üretim Sistemleri4300$4
Uygulamalı Matematik4300$4
Uygulamalı Fizik4300$4
Uzay ve Taşıyıcı Roket Uzmanlığı4300$4
Robot Sistemleri4300$4
Roket ve Uzay Kompozit Yapılar4300$4
Tekerlekli Araçlar Uzmanlığı4300$4
Kaldırma ve Taşıma Sistemleri Uzmanlığı4300$4
Navigasyon ve Balistik Destek ve Uzay Uygulamaları4300$4

 

Back To Top