skip to Main Content

Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü

Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ya da MGIMO, Rusya Federasyonu’nun en elit üniversitesi olarak kabul edilen ve uluslararası alanda çalışmalarda bulunan çok önemli isimlere eğitim veren bir Rus üniversitesidir. 14 Ekim 1944 tarihinde Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi tarafından kurulan enstitü kapsamında, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi adlı bir yükseköğretim kurumu mevcuttur. Peki enstitünün tarihi nedir, enstitüde bulunan bölümler nelerdir?

Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsünün Tarihi

Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsünün tarihi, özellikle üniversiteyi tercih edecek öğrencilerin merak ettiği bir konudur. Pek çok entelektüeli yetiştiren enstitüsü, 1944 yılında kurulmuştur. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesince kurulan enstitü, başlangıçta çok az öğrenciye eğitim veriyordu. Ayrıca ilk dönemlerde sınırlı fakülte mevcuttu.

MGIMO, 1991 yılında Uluslararası İşletme Fakültesini açarak fakülte kapsamında önemli bölümlerde eğitimler vermeye başladı. Bununla birlikte 1998 yılında Siyasal Bilimler Fakültesi kuruldu. Yüksek mesleği eğitime sahip olan ve devlet kurumlarında çalışan kişiler, eğitimlerini üniversiteye bağlı Uluslararası Yönetim Enstitüsünde almaktadır. Rus hükümetinin aldığı bu karar, üniversitede çok önemli isimlerin yetişmesine önayak olmuştur.

Her ne kadar şu anda Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi denilse de ilk zamanlarda üniversite, enstitü unvanıyla eğitim vermekteydi. MGMIO, 1994 yılında üniversite statüsü kazandı. Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü tarihinde önemli yer tutan adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • SSCB Dış Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Enstitüsü, 1958 yılında MGIMO’ya dahil oldu.
  • Uluslararası Hukuk ve Uluslararası Gazetecilik Fakülteleri, 1969 yılında oluşturuldu.
  • Uluslararası İş ve İdare Yönetme Fakültesi, 1991 yılında açıldı.
  • MGIMO, 1994 yılında üniversite statüsünü alarak bu statü kapsamında eğitim verdi.
  • 1998 yılında Siyaset Bilimi Fakültesi açılarak fakültede yer alan bölümler üzerinden eğitimler verilmeye başlanmıştır.
  • MGIMO nezdinde, 2005 yılında Avrupa Öğretim Enstitüsü oluşturuldu.

Üniversite kapsamında bilgisayar odaları, bilimsel kütüphaneler, çoklu medya dershaneleri gibi alanlar bulunur. Bu alanların her biri, öğrencilerin kullanımına açıktır. Gelişmiş imkanları kullanabilen öğrenciler, eğitim gördükleri bölümde kendilerini geliştirme şansı elde eder.

Üniversitede Yer Alan Bölümler ve Bölümlerin Fiyatları

Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, farklı bölümlere ev sahipliği yapan bir üniversitedir. Üniversitede lisans ve yüksek lisans olmak üzere iki farklı program bulunur. Her iki programda da önemli bölümler yer almaktadır. Lisans programındaki bölümlerin eğitim süreleri 4 yıl, yüksek lisans programındaki bölümlerin süresi ise 2 yıldır.

Üniversitede bulunan bölümler ve eğitim ücretleri genel hatlarıyla şu şekildedir:

PROGRAMBÖLÜMÜCRET
LİSANSSiyaset Bilimi8820$
LİSANSKamu Yönetimi8820$
LİSANSTicaret8310$
LİSANSİşletme9940$
LİSANSSosyoloji8600$
LİSANSReklam ve Halka İlişkiler9330$
LİSANSGazetecilik9750$
LİSANSEkonomi10.040$
LİSANSYargı Yetkisi9300$
LİSANSYabancı Bölgesel Çalışmalar10000$
LİSANSUluslararası İlişkiler8200$
YÜKSEK LİSANSSiyaset Bilimi8820$
YÜKSEK LİSANSKamu Yönetimi8820$
YÜKSEK LİSANSTicaret8310$
YÜKSEK LİSANSYabancı Bölgesel Çalışmalar10000$
YÜKSEK LİSANSUluslararası İlişkiler8200$
YÜKSEK LİSANSGazetecilik9750$
YÜKSEK LİSANSEkonomi10040$
YÜKSEK LİSANSReklam ve Halka İlişkiler9330$
YÜKSEK LİSANSSosyoloji8600$
YÜKSEK LİSANSİşletme9940$

Üniversitede Konaklama

Kendisine bağlı konaklama alanları bulunan üniversite, yabancı öğrencilerin konforlu bir şekilde konaklamasına olanak tanımaktadır. Öğrenciler, tek kişilik odalarda kalabilmenin yanı sıra 2-3 kişilik odalarda da konaklayabilir. Her yurtta güvenlik görevlileri, internet ve kamera sistemi bulunur.

Üniversiteye Başvuru Nasıl Yapılır?

Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsüne başvuruda bulunabilmek için iletişim kanalı üzerinden bizlerle iletişim kurabilir, üniversiteye başvuru işlemlerinde profesyonel destek alabilirsiniz.

Back To Top