skip to Main Content

Rusya’da astronomi okumak

Rusya’da astronomi okumak isteyen Türk öğrenciler, teknolojik eğitim sunan Rus üniversiteleri arasından tercihte bulunma şansına sahiptir. Astronomi, en köklü doğal bilimlerden bir tanesidir. Gök cisimleri ve olaylarını inceleyecek yetkinlikteki insanların yetişmesini sağlayan bölüm, yenilikçi dersleri bünyesinde barındırmaktadır. Evreni tanıma noktasında önemli bir yere sahip olan astronomi, bu alanda çalışacak kişilerin belirli bir yeterliliğe ulaşmasını sağlar. Bu nedenle hem Türkiye hem de dünyanın farklı ülkelerinde ön plana çıkan bölümlerden birisidir. Peki hangi üniversiteler Rusya’da astronomi okumak isteyenlere eğitim sunmaktadır? Üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri, aylık yurt ücretleri ve ortalama şehir giderleri ne kadardır?

Rusya’da Astronomi Okumak

Astronomi, evrendeki yerimizi anlamamızı sağlayan çok özel çalışmalara imza atmaktadır. Bu çalışmaların efektif bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bu alanda çalışmalarda bulunacak yeterliliğe sahip kişilerin olması çok önemlidir. Astronomi, tam olarak astronomi alanında yenilikçi çalışmalarda bulunacak kişilerin yetişmesini sağlar. Bölüm kapsamında farklı dersler okutulmakla birlikte bu dersler üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir.

Bölüm kapsamında yer alan dersler oldukça fazladır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Güneş Sistemi
  • Fizik
  • Astronomi Tarihi
  • Astronomi
  • Kimya
  • Astrofizik
  • Güneş Fiziği

Bu ve bunun gibi bölümler üzerinden öğrencilere bölüm kapsamında eğitim sunulur. Yabancılara astronomi alanında eğitim sunan üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri birbirinden farklıdır.

Rusya’da Astronomi Eğitimi Veren Üniversiteler

Astronomi bölümünde eğitim alan öğrenciler, üniversite bitiminde farklı alanlarda iş bulma şansına sahiptir. YÖK denkliği olan Rus üniversitelerinde eğitim alarak Türkiye’de de diplomanızı kullanabilirsiniz. Böylelikle farklı alanlarda iş bularak kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz.

Rusya’da astronomi okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilere eğitim veren Rus üniversitelerini ve yıllık bölüm ücretlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2700$35$
Ural Federal Üniversitesi3000$30$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi5500$80$

Rusya’da yenilikçi eğitim için siz de köklü Rus üniversiteleri arasından tercihte bulunabilirsiniz. Astronomi başta olmak üzere birçok farklı bölümde eğitim alabilir, hayallerinizi gerçekleştirme şansı elde edebilirsiniz.

Back To Top