skip to Main Content

Rusya’da beden eğitimi okumak

Rusya’da beden eğitimi okumak, birçok Türk öğrencisinin hayalidir. Hem yurt dışında eğitim almak hem de yabancı dilini geliştirmek isteyen öğrenciler, Rusya’yı tercih etmektedir. Rus üniversitelerinin köklü bir tarihe sahip olmasının yanı sıra yenilikçi ve teknolojik eğitim sunuyor olması da öğrencilerin Rusya’yı tercih etmesinin nedenleri arasında yer alır. Bu alanda eğitim alacak kişiler, farklı dersler üzerinden eğitimlerine devam etme şansı elde eder. Öğrencilerin spor ile birlikte ruh ve beden sağlıklarını korumasını sağlayan beden eğitimi, birçok Rus üniversitesinde yer alan bölümlerden bir tanesidir. Peki hangi üniversitelerde beden eğitimi bölümleri mevcuttur?

Rusya’da Beden Eğitimi Nedir?

Beden eğitimi, oldukça kompleks bir bölümdür. Spor ile birlikte insanların gelişimine katkıda bulunacak yetkinlikte kişilerin yetişmesini sağlayan beden eğitimi, Türk öğrencilerinin tercih ettiği bölümlerden bir tanesidir. Bu alanda eğitim görecek kişilerin eğitim-öğretim hayatları boyunca alacakları derslerin farklılık göstermesi olanaklıdır. Bunlardan bazılarını genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Genel Jimnastik
  • İnsan Anatomisi
  • Bilimsel Araştırma Yöntemleri
  • Beslenme ve Egzersiz

Bu ve bunun gibi dersler üzerinden alınan eğitimler ile öğrenciler, kendilerini bu alanda yetiştirme şansı elde etmektedir. YÖK denkliği bulunan Rus üniversiteleri arasından tercihte bulunan Türk öğrencileri, Türkiye’de de iş bulabilmektedir. Bölümden mezun olan öğrencilerin çalışma alanları da bir hayli geniştir. Birçok farklı eğitim kurumunda çalışabilecek olan kişiler, devlete bağlı kurumlarda da çalışma şansına sahiptir.

Rusya’da Beden Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Beden eğitimi, sıklıkla tercih edilen bölümlerden bir tanesidir. Rusya’da beden eğitimi okumak isteyen öğrenciler, genel olarak şu üniversiteler arasından tercihte bulunabilir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİ AYLIK YURT ÜCRETİ
Kazan Federal Üniversitesi2500$10$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi1800$35$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2500$35$
Baltık Federal Üniversitesi2950$25$
Ural Federal Üniversitesi3000$30$

Her bir üniversite, yenilikçi ve teknolojik bir eğitim anlayışına sahiptir. Bu bağlamda sizlere sunulan üniversiteler arasından tercihte bulunabilir, bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bölüm ücretleri, kayıt tarihleri başta olmak üzere birçok konuda bizden uzman desteği almanız mümkün.

Back To Top