skip to Main Content

Rusya’da çevre mühendisliği okumak

Rusya’da çevre mühendisliği okumak, bölüm kapsamında sunulan derslerin başarıyla tamamlanmasını zorunlu kılar. Bu nedenle Rusya’da çevre mühendisliğinde eğitim alacak kişilerin, sorumlu oldukları dersler üzerinden eğitimlerine devam etmesi gerekmektedir. Yenilikçi eğitim sistemine sahip olan Rus üniversitelerinin bir kısmı, yabancı uyruklu öğrencilere çevre mühendisliği bölümünde eğitim vermektedir. Dolayısıyla Türk öğrencileri, çevre mühendisliği eğitimi için Rus üniversitelerini tercih etme şansına sahiptir. Peki Rusya’da çevre mühendisliği okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri üniversiteler ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri nedir?

Rusya’da Çevre Mühendisliği Okumak

Yaşayan organizmaların sağlığını koruyan, çevrenin kalitesini arttıracak çözümler üreten kişilerin yetişmesini hedefleyen çevre mühendisliği, oldukça önemli bölümler arasında yer almaktadır. Bu nedenle hem Türkiye hem de dünyanın pek çok ülkesinde öğrenciler, çevre mühendisliği bölümünde eğitim almak ister.

Kimya mühendisliği, makine mühendisliği ve inşaat mühendisliğinin bir alt dalı olan çevre mühendisliği; birçok farklı alanla iş birliği içindedir. Bu nedenle çevre mühendisliği bölümünde yer alan dersler oldukça geniş bir içeriğe sahiptir. Öğrenciler birçok farklı ders üzerinden eğitim almakta olup bu derslerden bazıları şu şekildedir:

  • Termodinamik
  • Çevre Kimyası
  • Genel Kimya
  • Çevre Ekolojisi
  • Fizik

Bu ve bunun gibi derslerin her biri, öğrencilerin bu alanda kendilerini yetiştirmesini sağlar. Yenilikçi ve teknolojik bir eğitim anlayışına sahip pek çok Rus üniversitesinde çevre mühendisliği eğitimini almak olanaklıdır.

Rusya’da Çevre Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Rusya’da hangi bölüm okunur sorusunun bir cevabı olan çevre mühendisliği, birçok üniversitede eğitim verilen bir bölümdür. Bölümden mezun olan öğrenciler, farklı alanlarda çalışma şansına sahiptir. Birçok özel ve devlet kurumunda iş bulmak olanaklıdır. İşte Rusya’da çevre mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri Rus üniversiteleri!

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi2400$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2400$30$
Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi2000$30$
Kazan Teknoloji Üniversitesi2000$40$
Kazan Devlet İnşaat Üniversitesi2000$25$
Kazan Federal Üniversitesi3000$10$
Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi2800$35$
St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi3000$50$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi3200$50$
Back To Top