skip to Main Content

Rusya’da dil bilimi okumak

Rusya’da dil bilimi okumak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler, köklü bir tarihe sahip üniversiteler arasından tercihte bulunabilir. Dil bilimi, doğal yollarla ortaya çıkmış tüm dillerin kökenini araştıran ve bu alanda çalışmalarda bulunan bir bölümdür. Bölümün temel amacı, bu alanda profesyonel bir şekilde çalışmalar gerçekleştirecek kişileri yetiştirmektir. Birçok farklı ders üzerinden verilen eğitim, dil bilimi konusunda uzman kişileri yetiştirerek doğal dillerin gelişimleri incelenir. Rusya’da dil bilimi okumak isteyen Türk öğrencileri, yenilikçi bir eğitim sunan üniversitelerin sundukları eğitimden yararlanabilir. Peki dil bilimi alanında eğitim sunan Rus üniversiteleri hangileridir?

Rusya’da Dil Bilimi Eğitimi

Dil bilimi bölümünden mezun olan öğrenciler, farklı alanlarda çalışma şansına sahiptir. Dil araştırma merkezlerinde, eğitim kurumlarında, yayınevlerinde ve reklam ajansları başta olmak üzere birçok farklı alanda çalışabilirler. YÖK denkliği olan Rus üniversitelerinden mezun olan öğrenciler, Türkiye’de de iş bulabilir. Sahip oldukları diplomaları kullanarak çalışmalarına Türkiye’deki kurumlar üzerinden devam edebilir.

Rusya’da yenilikçi ve teknolojik eğitim sunmakta olan pek çok Rus üniversitesi bulunmaktadır. Bunların her biri, genel olarak benzer dersler üzerinden eğitim sunar. Üniversitelerde dil bilimi kapsamında verilen derslerden bazıları şu şekildedir:

  • Ses Bilgisi
  • Sözdizim
  • Sesbilim
  • Biçimbilim
  • Mantık
  • Dip Tipolojisi
  • Dilbilim Yöntemleri

Bunların yanı sıra farklı dersler üzerinden de eğitim verildiğini söylemek olanaklıdır. Peki Rusya’da dil bilimi eğitimi veren üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ne kadardır?

Rusya’da Dil Bilimi Eğitimi Veren Üniversiteler

Kariyer hayatına dil bilim özelinde devam etmek isteyen kişilerin bu alanda eğitim alması şarttır. Rusya’da üniversite eğitim hayatına devam edecek Türk öğrencileri, kendilerine sunulan farklı üniversiteler arasından tercihte bulunabilmektedir. Dil bilimi alanında eğitim veren Rus üniversiteleri ve yıllık bölüm ücretleri şu şekildedir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi3000$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2800$30$
Kazan Federal Üniversitesi2500$10$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi2100$65$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2500$35$
Ural Federal Üniversitesi2750$30$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi6500$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi5100$120$
Moskova Devlet Üniversitesi6500$100$

Belirtilen üniversiteler arasından tercihte bulunabilir, dil bilimi alanında eğitim görebilirsiniz. Böylelikle arzu ettiğiniz alanda kendinizi yetiştirebilirsiniz. Dil bilimi veren üniversiteler ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri, kayıt tarihlerini öğrenmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Back To Top