skip to Main Content

Rusya üniversitelerinde dil eğitimi nasıl veriliyor

Rusya üniversitelerinde dil eğitimi nasıl veriliyor sorusu, Rus üniversitelerini yabancı dilini ilerletmek için tercih eden kişiler tarafından soruluyor. Köklü üniversitelerin bulunduğu Rusya, öğrencilerin hem sosyalleşebildikleri hem de yabancı dillerini geliştirebildikleri ülkeler arasında yer alıyor. Rus üniversiteleri ya İngilizce ya da Rusça eğitim vermekte olup birçok üniversitede hazırlık bölümleri bulunuyor.

1 yıl hazırlık bölümlerinde eğitim alan öğrenciler, dil sınavlarında başarılı oldukları zaman bölüm eğitimlerine dahil olabiliyor. Peki Rusya üniversitelerinde dil eğitimi nasıl veriliyor, yabancı dilini geliştirmek isteyen öğrencilerin yapması gerekenler neler?

Rusya’da Dil Eğitimi Nasıl Alınır?

Köklü ve yenilikçi eğitim sunmakta olan Rus üniversiteleri, öğrencilerin kendilerini yabancı dil konusunda geliştirebilmesine olanak tanıyor. Bu nedenle öğrenciler, istedikleri bölümde eğitim almadan önce hazırlık bölümlerinde 1 yıl Rusça eğitim almaktadır. Bunun yanı sıra Rusya’da dil okulları da bulunmakta olup dil okullarına kaydolmak ve yabancı dil üzerine eğitim almak da mümkündür.

Rusya’da bir dil okulunda eğitim alacak öğrencilerin istenilen sayıda vesikalık fotoğraf, Aids testi ve pasaportun aslını kayıt sırasında teslim etmesi gerekmektedir. Dil okullarında herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Dil okullarına talep fazla olsa da genellikle öğrenciler üniversite eğitimlerini Rusya’da almayı ve hazırlık sınıflarında eğitim görmeyi talep etmektedir. Peki Rusya üniversitelerinde dil eğitimi nasıl veriliyor, bu konuda bilinmesi gerekenler nelerdir?

Hazırlık Bölümlerinden Dil Eğitimi Alma

Hazırlık bölümleri, yurt dışından gelecek öğrencilere eğitim veren birçok üniversitede yer alıyor. Rus üniversitelerinin hazırlık bölümünde Rusça eğitim verildiğini belirtmek mümkündür. Hazırlık bölümlerinde yabancı dil eğitimi alan öğrenciler, Rusça hakkında çok daha fazla bilgi edinmektedir. Bunun yanı sıra Rusça dilini öğrenmekte ve bu konuda yeni bilgiler elde edebilmektedir.

Genellikle 6 ila 12 kişilik sınıflarda verilen dil eğitimleri, uzman Rus eğitmenleri tarafından sunulur. Bu sayede öğrenciler, 1 yıl boyunca Rusça diline hakimiyetlerini arttırmaktadır. Rus üniversitelerinin hazırlık bölümlerinde İngilizce hazırlık eğitimleri verilmediğinden öğrenciler yalnızca Rus dilinde eğitim alır.

Fakat TOEFL ve IELTS sınavlarından ilgili puanları alan öğrencilerin hazırlık bölümünde eğitim alma zorunluluğu bulunmaz. Gerekli puanı alabilen öğrenciler, direkt olarak lisans bölümlerine geçiş yapabilir.

Rusya’da Hazırlık Sistemi Nasıl?

Rusya üniversitelerinde dil eğitimi nasıl veriliyor sorusu kapsamında hazırlık bölümlerinde belirli bir sistem bulunduğunu belirtmek mümkündür. Hazırlık eğitimleri eylül ya da ekim ayında başlar. 10 ay boyunca öğrencilere hem pratik hem de teorik bilgiler verilmektedir. Toplamda anlama, konuşma, yazma ve kelime bilgisi olmak üzere 700 saat civarında bir eğitim verilerek öğrencilerin Rus dilini çok daha efektif bir şekilde öğrenmesi sağlanmaktadır.

Öğrenciler hazırlık eğitimleri sonunda girdikleri sınavda istenilen puanı aldıklarında, direkt olarak bölüm derslerine geçiş yapabilmektedir. Hazırlık bölümlerinde Rusçayı öğrenen öğrenciler, bölüm derslerinde üniversitenin eğitim verdiği dil üzerinden eğitim almaktadır. Konu hakkında detaylı bilgi almak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Back To Top