skip to Main Content

Rusya’da eczacılık okumak isteyen öğrenciler başarılı üniversiteler arasından seçim yapma olanağına sahiptir. Eczacılık üzerine eğitim veren Rus üniversitelerinde hastaların ilaç teminini sağlayacak yetkin çalışanların yetiştirilmesi hedefi mevcuttur.

Eczacılık bölümü hastaların doktor onayı dahilinde doğru ilaç ve medikal ürünlere ulaşmasını sağlayan kişilerin hizmet verdiği önemli bir alandır. Bölüm mezuniyeti ile donanımlı uzmanların yetiştirilmesi amaçlandığı için eğitim alınan üniversite oldukça önemlidir.

Rusya’da eczacılık okumak isteyen kişilerin araştırdığı çok sayıda konu bulunur. Bunların başında Rusya’da eczacılık okumanın maliyeti ve diğer ayrıntılar gelir. Peki, köklü Rus üniversiteleri bünyesinde eczacılık eğitimine başvurmak isteyen kişiler hangi üniversiteleri tercih edebilir?

Rusya’da Eczacılık Eğitimi

Donanımlı şekilde eğitim veren pek çok Rus üniversitesi yabancı uyruklu öğrenci kabul etmektedir. Bu açıdan ülkemizden ve dünyanın çeşitli bölgelerinden çok sayıda öğrenciye sahiptir. Eczacılık eğitimini tamamlamak isteyenler çeşitli Rus üniversiteleri arasından seçim yapma imkanına sahiptir. Bunun yanı sıra eczacılık bölümünde ilerlemeyi düşünenlerin taşıması gereken bazı özellikler mevcuttur. Bu temel özelliklerden bazıları şu şekildedir:

  • Sorumluluk sahibi çalışma prensibi
  • Dikkatli ve disiplinli olmak
  • İnsan ihtiyaçlarına karşı duyarlılık
  • Sağlık sektörü ile ilgili olmak

Eczacılık eğitimi pek çok farklı dersin bulunduğu çok yönlü bölümler arasında sayılmaktadır. Öğrenciler eczacılık eğitimi süresince teorik ve uygulamalı dersler üzerinden eğitim alır. Mevcut eğitimi tamamlayan bireyler hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışma imkanına sahiptir.

Rusya’da Eczacılık Eğitim Veren Üniversiteler

Rusya’da eczacılık okumak için ülkede bulunan üniversitelerle ilgili bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır. Yenilikçi yaklaşımla köklü eğitim anlayışını bir araya getiren çok sayıda Rus üniversitesi bulunmaktadır. Ülkede eczacılık eğitimine başvurmak isteyen Türk öğrencilerin seçim yapabileceği bazı bölümler şu şekildedir:

ÜniversiteYıllık Bölüm ÜcretiAylık Yurt Ücretiİstenen En Düşük Diploma Puanı
Kazan Federal Üniversitesi4550$10$75
Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov3400$

 

125$85
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi5000$120$75
Nijniy Novgorod Devlet Tıp Akademisi6700$40$65
Kazan Devlet Tıp Akademisi4600$30$75

Rusya’da eczacılık okumak için sunulan üniversiteler arasından seçim yapmak mümkündür. Bu sayede istediğiniz eğitim alanında donanım kazanabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz eğitim alanında donanım kazanabilirsiniz. Bizlerle iletişim kurabilir, üniversiteler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Back To Top