skip to Main Content

Rusya’da endüstri mühendisliği okumak

Rusya’da endüstri mühendisliği okumak, sıklıkla kabul gören bir durumdur. Özellikle yabancı uyruklu öğrencilerin büyük bir kısmı, endüstri mühendisliği eğitimi için Rus üniversitelerini tercih etmektedir. Köklü bir tarihe sahip olan Rus üniversitelerinin bir kısmında endüstri mühendisliği bölümü yer alır. Endüstri mühendisliği, son zamanların tercih edilen bölümleri arasında kendisine özel bir yer edinir. Para, bilgi, entegre insan, enerji ve malzeme sistemleri; endüstri mühendisliğinin temel hedefleri arasında bulunmaktadır. Peki Rusya’da endüstri mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir? Bu üniversiteler hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Rusya’da Endüstri Mühendisliği Eğitimi

Karmaşık süreç ya da sistemlerin incelenmesini sağlayan endüstri mühendisliği, son zamanların sıklıkla tercih edilen bölümleri arasında yer almaktadır. Birçok farklı ders üzerinden verilen eğitim ile bu alanda profesyonel bir şekilde çalışacak kişiler yetiştirilir. Mühendislik kapsamında yer alan endüstri mühendisliğinde pek çok ders bulunmakta olup bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Genel Ekonomi
  • Bilgisayar Programlama
  • Bilimsel Araştırma Teknikleri
  • Kalite Planlama ve Kontrol

Belirtilen dersler, üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Fakat üniversitelerde bölüm dahilinde verilen derslerin çoğunluğu ortaktır. Peki endüstri mühendisliği eğitimi veren üniversiteler ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri nedir?

Rusya’da Endüstri Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Yenilikçi ve teknolojik bir eğitim sistemini benimseyen Rus üniversiteleri tarafından verilen endüstri mühendisliği eğitimi, Türk öğrencilerin Rusya’da tercih edebilecekleri bölümler arasında yer alır. Moskova üniversitelerinin yanı sıra St. Petersburg üniversitelerinde de endüstri mühendisliği bölümü yer almaktadır. İşte Türk öğrencilerinin endüstri mühendisliğinde tercih edebilecekleri üniversitelerin bir listesi!

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi2000$30$
Astrahan Devlet Üniversitesi2000$40$
Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi2100$35$
Kazan Teknoloji Üniversitesi2100$40$
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi2100$65$
St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi3000$30$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi3200$30$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi4100$100$
Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi3000$40$

Her bir üniversitenin sunmuş olduğu eğitim genel olarak birbirine benzer. Bunun yanı sıra verilen dersler, farklılık gösterebilir. Ayrıca üniversitelerin bulunduğu şehirlere göre ortalama aylık şehir giderleri birbirinden farklı olacaktır. Moskova’da aylık 400$’luk bir harcama yapılırken Kazan’da 250$’lık bir harcama, kişinin geçimini sağlamasına yeterli olabilir. Siz de Rusya’da endüstri mühendisliği okumak istiyorsanız, sizlere sunulan üniversiteler arasından tercihte bulunabilirsiniz.

Back To Top