skip to Main Content

Rusya’da filoloji okumak

Rusya’da filoloji okumak isteyen öğrencilere farklı üniversite alternatifleri sunulur. Köklü üniversiteleri, yenilikçi eğitim sistemiyle Rusya, pek çok öğrencinin eğitim ihtiyaçlarını karşılama noktasında oldukça başarılıdır. Yabancı uyruklu öğrencilere eğitim veren pek çok üniversite mevcuttur. Bunların her biri, farklı bölümlere ev sahipliği yapar. Bu bölümlerden bir tanesi de filolojidir. Dolayısıyla filoloji eğitimi için Rus üniversiteleri tercih edilebilmektedir. Rusya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler, filoloji bölümüne yönelme şansına sahiptir. Filoloji; dillerin yapısı, tarihi, dillerin birbirleriyle olan ilişkileri olmak üzere birçok farklı konuyu inceler. Bu nedenle Rusya’da filoloji okumak isteyen kişiler, belirtilen hususlar özelinde kendisini geliştirmektedir. Peki Rus üniversitelerinden hangileri Rusya’da filoloji eğitimi sunar?

Rusya’da Filoloji Okumak

Doğal yollarla ortaya çıkan dilleri inceleyen filoloji bölümü, bu alanda çalışmalarda bulunacak uzman kişilerin yetiştirilmesini de sağlar. Dillere karşı büyük bir hayranlığı bulunan kişiler tarafından tercih edilen filoloji, doğal yollarla ortaya çıkan dillerin karşılaştırılmasını da içerir. Bu nedenle filoloji eğitimi alan kişiler, dillerin ortaya çıkışına dair araştırmalar yapma şansı elde eder.

Rusya’da filoloji okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilere eğitim sunan pek çok üniversite bulunmaktadır. Yenilikçi ve teknolojik hizmet anlayışına sahip olan bu üniversiteler, öğrencilerin kendilerini doğal diller konusunda geliştirmesine imkân tanır. Üniversitelerin sundukları eğitim farklı olsa da genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen bölümler üzerinden eğitim verilir:

  • Dilbilim Yöntemleri
  • Sözdizim
  • Mantık
  • Araştırma ve Yazma

Belirtilen dersler, eğitim alınan ülkeye özel olduğu için filoloji eğitiminde spesifik eğitimlerin bulunduğunu da belirtmek gereklidir. Peki filoloji eğitimi sunan Rus üniversiteleri hangileridir?

Rusya’da Filoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

Filoloji eğitimi sunmakta olan pek çok Rus üniversitesi mevcuttur. Bunların her birinde yıllık bölüm ücreti, aylık yurt ücreti ve zorunlu sağlık sigortası ücreti birbirinden farklıdır. Filoloji alanında eğitim alabileceğiniz Rus üniversitelerini şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi3000$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2800$30$
Kazan Federal Üniversitesi2500$10$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi2100$65$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2500$35$
Baltık Federal Üniversitesi2100$25$
Ural Federal Üniversitesi2750$30$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi6500$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi5100$120$
Moskova Devlet Üniversitesi6500$100$

Filoloji eğitimi almak isteyen kişiler, Nijniy Novgorod Üniversiteleri ya da Moskova Üniversiteleri başta olmak üzere farklı üniversite alternatiflerinden yararlanabilir. Dilbilimi alanında kendinizi geliştirmek ve bu alanda çalışmalarda bulunmak istiyorsanız, YÖK Denkliği olan Rus üniversiteleri arasından tercihte bulunabilirsiniz. Hayallerinize giden yolda bir engelle karşılaşmak istemiyorsanız, istediğiniz bölümde ve üniversitede eğitim görebilir, kendinizi istediğiniz alanda geliştirme şansına sahip olabilirsiniz.

Back To Top