skip to Main Content

Rusya’da gazetecilik okumak

Rusya’da gazetecilik okumak isteyen Türk öğrencileri, yenilikçi ve yüksek kalite standardında eğitim sunmakta olan üniversiteler arasından tercihte bulunma şansına sahiptir. Yaşanan ya da merak edilen bir olayı araştırıp kitlelere ulaştıran gazetecilik, oldukça önemli bir bölümdür. Halkın doğru bilgiye ulaşım sağlayabilmesi için gazetecilik alanında eğitim almış kişilerin gazeteci olarak çalışmalarda bulunması gereklidir. Bu nedenle hangi üniversitede eğitim alındığı bir hayli önemlidir. Köklü tarihiyle dikkat çeken pek çok Rus üniversitesinde gazetecilik bölümü yer almaktadır. Öğrencilerin kendilerine sunulan üniversiteler arasından tercihte bulunması mümkündür. Peki Rusya’da gazetecilik okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Gazetecilik Eğitimi

Gazetecilik, halkın haber alma özgürlüğünün bir yansımasıdır. İlgili ülkede ve dünyada olan bitenler hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyen kitlelere haber servisinde bulunan gazetecilik, birçok farklı üniversitede yer alan bir bölümdür. Bu bölümde eğitim almak isteyen kişiler, kendilerine sunulan dersler ile bu alanda deneyim ve bilgi birikimlerini arttırır. Basın tarihi, felsefe, sosyoloji gibi dersler; gazetecilik kapsamında yer alır. Bunun yanı sıra ilgili üniversitenin eğitim anlayışı nedeniyle verilen derslerde değişiklikler olabilir.

Rusya’da Gazetecilik Eğitimi Veren Üniversiteler

Gazetecilik bölümü, Türk öğrencileri tarafından ilgi ile karşılanan bölümler arasında yer alır. Dolayısıyla bölüme yönelim ve talep oldukça fazladır. Rusya’da birçok üniversite, gazetecilik bölümünde eğitim vermektedir. Bu kapsamda, Rusya’da gazetecilik okumak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri bölümleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi2700$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2500$30$
Kazan Federal Üniversitesi2400$10$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi2200$65$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2600$35$
Ural Federal Üniversitesi3450$30$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi5800$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi5650$120$
Moskova Devlet Üniversitesi6000$100$

Birbirinden yenilikçi ve teknolojik eğitim sistemine sahip olan Rus üniversiteleri arasından arzu ettiklerinizi tercih etmeniz olanaklıdır. İstediğiniz bölümde, istediğiniz şehirde eğitim alabilir, kendinizi geliştirerek Türkiye’de çalışma hayatına başlayabilirsiniz.

 

Back To Top