skip to Main Content

Rusya’da gemi mühendisliği okumak

Rusya’da gemi mühendisliği okumak için çeşitli üniversite alternatifleri mevcuttur. Gemi mühendisliği, her türden sivil ya da askeri deniz aracının tasarlanması, üretilmesi ya da bu tür araçların donanımının tasarlanıp üretilmesinden sorumlu bir mühendislik dalıdır. Temeli makine mühendisliğine dayansa da ayrı bir disiplindir. Yenilikçi ve teknolojik eğitim sunmakta olan Rus üniversitelerinin bir kısmında gemi mühendisliği bölümü yer alır. Dolayısıyla Rusya’da gemi mühendisliği okumak isteyen kişiler, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilmektedir. Peki gemi mühendisliği bölümünde eğitim veren üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Gemi Mühendisliği Eğitimi Nedir?

Bir mühendislik türü olan gemi mühendisliği, Rus üniversitelerinde eğitim verilen bölümler arasındadır. Askeri ya da sivil deniz araçları ve donanımlarının tasarlanması ve üretiminden sorumlu olan gemi mühendisliği, bu alanda çalışmada bulunacak yetkin kişileri yetiştirmektedir. Bu bölümde eğitim almak isteyen kişilerin çeşitli niteliklere sahip olması önemlidir. Bu nitelikler ise şu şekildedir:

  • Yaratıcı olabilmek
  • Takım içinde çalışabilmek
  • Matematik ve fizik gibi temel bilimlerde yetenekli olabilmek
  • Karşılaşılan durumları analiz edebilmek

Rusya’da gemi mühendisliği bölümünde eğitim alan kişiler, farklı alanlarda iş bulma şansına sahiptir. Özellikle YÖK denkliği olan üniversitelerde eğitim alan öğrenciler, Türkiye’de de diplomalarını kullanabilmektedir. Peki Rusya’da hangi üniversiteler gemi mühendisliği alanında eğitim verir?

Rusya’da Gemi Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Yenilikçi bölümler arasında yer alan gemi mühendisliği, farklı Rus üniversitelerinde yer alan bir bölümdür. Dolayısıyla liseden mezun olan Türk öğrenciler, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilmektedir. Rusya’da gemi mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler şu şekildedir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi2400$50$
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi2100$65$
St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi3000$30$
St. Petersburg Devlet Denizcilik Üniversitesi3200$60$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi5100$100$

Belirtilen üniversitelerin her birinde gemi mühendisliği bölümü mevcuttur. Yıllık bölüm ücretleri birbirinden farklı olan üniversitelerin zorunlu sağlık sigortası ücretleri de değişiklik göstermektedir. İstediğiniz bölümde yenilikçi bir eğitim almak için arzu ettiğiniz üniversiteyi tercih edebilirsiniz. Bizlerle iletişime geçerek üniversite ve bölüm hakkında detaylı bilgi almanız mümkündür.

Back To Top