skip to Main Content

Rusya’da grafik tasarım okumak

Rusya’da grafik tasarım okumak isteyen öğrenciler, yenilikçi ve teknolojik eğitim veren üniversitelerden eğitim alabilir. Birçok farklı bölümün yer aldığı Rus üniversiteleri Rus öğrencilere olduğu kadar yabancı uyruklu öğrencilere de eğitim sunar. Grafik tasarım bölümü, Rus üniversitelerinde yer alan bölümlerden bir tanesidir. Ürün ya da hizmetin pazarlanabilmesi için gerçekleştirilen görsel tasarımlarının her biri, grafik tasarımı bölümü kapsamında yer alır. Bu nedenle Rusya’da grafik tasarım okumak isteyen öğrenciler, bu alanda çalışabilecek yeterlilikte olmalıdır. Peki Rus üniversitelerinden hangileri grafik tasarım bölümünde eğitim sunar?

Rusya’da Grafik Tasarım Okumak

Grafik tasarımı, reklam çalışmalarının temelinde yer alır. Dolayısıyla marka ya da ürün tanıtımında bulunacak kişilerin profesyonel bir grafik tasarımı hizmetinden yararlanması gerekmektedir. Grafik tasarımı bölümünde eğitim alan kişiler, hedef kitlenin ilgisini çekebilecek tasarımlarda bulunur. Bu nedenle bu alanda çalışmak isteyen kişilerin görsel zekâ farkındalığına erişebilmesi gerekmektedir.

Ayrıca yaratıcı bakış açısına sahip olmaları, grafik tasarım okuyacak kişilerde bulunması gereken özelliklerden bir diğeridir. Bölüm kapsamında eğitim verilen dersler oldukça fazladır. Bu derslerden bazılarını şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Temel Sanat
  • Sanat Tarihi
  • Renk Kuramları
  • Tasarım Okumaları
  • Grafik Tasarım
  • Web Tasarımı

Üniversitelerin eğitim politikaları birbirinden farklı olsa da genellikle benzer dersler üzerinden eğitim verilmektedir.

Rusya’da Grafik Tasarım Eğitimi Veren Üniversiteler

Grafik tasarım bölümünden mezun olan kişilerin çalışma alanları oldukça geniştir. Temel olarak tasarımcı pozisyonlarında görev alabileceklerini belirtmek olanaklıdır. Bunun yanı sıra grafiker olarak da farklı kurumlarda kariyer hayatlarına başlayabilirler. Grafiker olarak çalışmak isteyen kişilerin iletişim becerilerinin bir hayli yüksek olması gereklidir. Bunun yanı sıra hayal gücü de yüksek olmalıdır. Bu sayede yaratıcı çalışmalarda bulunabilmektedirler.

Rusya’da grafik tasarım okumak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri Rus üniversitelerini şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Kazan Federal Üniversitesi2850$10$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi2000$35$
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi2200$65$
Ural Federal Üniversitesi3800$30$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi4000$60$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi5100$100$
Back To Top