skip to Main Content

Rusya’da gümrük işletme okumak

Rusya’da gümrük işletme okumak isteyen adaylar için farklı üniversite seçenekleri mevcuttur. Gümrüklerin ilgili mevzuata göre yönetilmesini sağlayacak yetkinlikteki kişilerin yetişmesini amaç edinen gümrük işletme bölümü, Rus üniversitelerinin birçoğunda yer alır. Türk öğrencileri, kendilerine sunulan üniversite seçenekleri arasından tercihte bulunma şansına sahiptir. Kendilerini gümrük işletme bölümünde geliştirebilir ve farklı alanlarda iş bulabilir. Peki Rusya’da gümrük işletme okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Gümrük İşletme Okumak

Bir ülkenin sınır kontrollerinin yapıldığı yerler olarak tanımlanabilen gümrüklerde işletmenin disiplinli bir şekilde yürütülebiliyor olması çok önemlidir. Gümrük işletme bölümü, temel olarak gümrüklerin mevzuata uygun şekilde yönetilebilmesini sağlayacak ve dışarıdan alım-satım konularında çalışmalarda bulunabilecek kişilerin yetişmesini amaç edinir.

Bölüm kapsamındaki dersler de temel olarak bu amaç doğrultusunda şekillendir. Pek çok farklı dersin yer aldığı gümrük işletme bölümündeki derslerden bazıları şu şekildedir:

  • Ticari İletişim
  • Genel İşletme
  • Gümrük Mevzuatı
  • Uluslararası Ticaret Hukuku
  • Uluslararası Taşıma ve Depolama

Bu ve bunun gibi dersler üzerinden verilen eğitim, genel olarak benzer bir çerçevede gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra ilgili üniversitenin eğitim anlayışına göre derslerin nitelikleri değişiklik gösterebilir.

Rusya’da Gümrük İşletme Eğitimi Veren Üniversiteler

Gümrük işletme bölümünden mezun olan kişiler, gümrük müşaviri olarak çalışmalarda bulunma şansına sahiptir. Bir ülkenin her sınırında bulunan gümrüklerde gümrük müşavirleri çalışmaktadır. Böylelikle giriş-çıkış işlemleri detaylı bir şekilde tamamlanır. Rus üniversitelerinin bir kısmında, gümrük işletme bölümü yer alır. Yenilikçi ve teknolojik eğitim sunmakta olan Rus üniversiteleri, öğrencilerin kendilerini ilgili bölümde geliştirmesine de olanak tanımaktadır.

Türk öğrencileri, Rusya’da gümrük işletme okumak için şu üniversitelerden istediklerini tercih edebilmektedir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2500$35$
Ural Federal Üniversitesi3300$30$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi6000$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi5000$120$
Moskova Devlet Üniversitesi6000$100$

Rusya’da gümrük iletme bölümünde eğitim almak ve kendinizi bu alanda geliştirmek için bizlerle iletişim kurabilirsiniz. İstediğiniz bölüme kayıt tarihleri içinde kaydolabilir, bu sayede arzu ettiğiniz eğitimi alabilirsiniz.

Back To Top