skip to Main Content

Rusya’da halkla ilişkiler okumak

Rusya’da halka ilişkiler okumak isteyen Türk öğrencileri, kaliteli ve yenilikçi bir eğitim almak ister. Bu nedenle yurt dışında eğitim görecek öğrencilerin çoğunluğu Rusya’yı tercih etmektedir. Halkla ilişkiler bölümünden mezun olan öğrencilerin farklı alanlarda iş bulması olanaklıdır. Özellikle Rus üniversitelerinden YÖK denkliği bulunan üniversiteleri tercih eden öğrenciler, diplomalarını Türkiye’de de kullanabilmektedir. Dolayısıyla halkla ilişkiler eğitimi almak isteyen öğrencilerin pek çoğu Rusya’ya yönelir. Rusya’da halkla ilişkiler okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri farklı alternatifler mevcuttur. Peki üniversitelerde halkla ilişkiler bölümü yer alır?

Rusya’da Halka İlişkiler Eğitimi

Özel sektör ya da kamu kurumlarında yer alan kuruluşların iletişim süreçlerini yöneten halka ilişkiler uzmanları, bu alanda eğitim görmek durumundadır. Bu eğitimi ise halka ilişkiler bölümü verir. Rusya’da halka ilişkiler eğitimi almak isteyen öğrenciler, kendilerini bu alanda yetiştirmeyi hedefler. Farklı Rus üniversitelerinde bulunan bölüm, öğrencilerin hem yazılı hem de sözlü iletişimlerini geliştirmesine olanak tanır.

Bölümde yer alan derslerin tamamı bu hedefe yönelmiş durumdadır. Halkla ilişkiler bölümünde pek çok farklı ders mevcuttur. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Dijital İnsan Kaynakları
  • Halkla İlişkiler
  • Pazarlama İletişimi
  • Marka ve Marka Yönetimi

Bu ve bunun gibi derslerin her biri, öğrencilerin halka ilişkiler alanında kendisini yetiştirmesini olanaklı hale getirmektedir. Halkla ilişkiler eğitimi sunan Rus üniversitelerinin eğitim sistemleri birbirinden farklı olsa da genel çerçevede benzerdir. Peki hangi üniversiteler halkla ilişkiler alanında eğitim sunar? Öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Halka İlişkiler Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileridir?

Moskova üniversiteleri başta olmak üzere Rusya’da halkla ilişkiler bölümünde eğitim sunan pek çok farklı üniversite mevcuttur. Bu üniversiteleri ve üniversitelerin yıllık ve aylık yurt ücretlerini şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi2700$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2500$30$
Kazan Federal Üniversitesi2400$10$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi2200$65$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2600$35$
Ural Federal Üniversitesi3100$30$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi4500$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi5650$120$
Moskova Devlet Üniversitesi6000$100$
Back To Top