skip to Main Content

Rusya’da harita mühendisliği okumak

Rusya’da harita mühendisliği okumak isteyen Türk öğrenciler, birçok farklı alternatif arasından seçim yapma imkanına sahiptir. Harita mühendisliği alanında eğitim almak isteyen Türk öğrencilerinin büyük bir kısmı Rusya’daki üniversiteleri seçmektedir. Köklü üniversiteleri bünyesinde barındıran Rusya, aynı zamanda dünyaca ünlü üniversitelere de sahiptir. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, Kazan Federal Üniversitesi başta olmak üzere farklı alternatiflerden yararlanmak olanaklıdır. Peki Rusya’da harita mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri nedir?

Rusya’da Harita Mühendisliği Okumak

Harita mühendisliği bölümü, çeşitli ölçümler yapacak ve ölçümlere göre planlar ve haritalar hazırlayacak kalifiye eleman yetiştirmeyi amaçlar. Kamu kurumları ve özel sektör olmak üzere farklı alanlarda iş bulabilen harita mühendisleri, çeşitli görev ve sorumluluklara sahiptir. Harita mühendisliği bölümünde temel mühendislik, bilişim sistemleri, ileri matematik gibi dersler yer alır. Bu bölümler ışığında Rus üniversiteleri harita mühendisliği eğitimi vermektedir.

Yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri birbirinden farklı olan Rus üniversitelerinin bir kısmı harita mühendisliği bölümüne de sahiptir. Yenilikçi bir eğitimi benimseyen Rus üniversiteleri, özellikle Türk öğrencileri için iyi bir seçenektir. YÖK denkliği bulunan Rus üniversiteleri, Türk öğrencilerinin Türkiye’de de üniversite diplomasını kullanarak iş bulmasını sağlar.

Rusya’da Harita Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Harita mühendisliği alanında eğitim almak isteyen Türk öğrencileri, farklı seçenekler üzerinden seçim yapma olanağına sahiptir. Her bir üniversitenin kayıt başlangıç tarihleri birbirinden farklı olabilir. Bunun yanı sıra genellikle Rus üniversiteleri eylül ayında eğitim-öğretim hayatına başlar.

Yabancı uyruklu öğrencilere harita mühendisliği alanında eğitim sunan Rus üniversitelerini genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Kazan Federal Üniversitesi2850$10$
Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi2850$35$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi3750$50$

Rusya’da harita mühendisliği okumak isteyen Türk öğrencileri, yukarıdaki gibi sıralanabilen seçenekler arasından tercihte bulunabilir. Her üniversitenin bulunduğu şehirdeki ortalama aylık şehir gideri birbirinden farklıdır. Moskova hem eğitim ücreti hem de aylık şehir gideri bakımından pahalı şehirler arasında yer alır. Bunun yanı sıra Kazan’da üniversite okumak çok daha rahat olabilmektedir. Harita mühendisliği bölümünde arzu ettiğiniz üniversiteler arasından tercihte bulunabilirsiniz.

Back To Top