skip to Main Content

Rusya’da hukuk okumak

Rusya’da hukuk okumak, yabancı uyruklu öğrenciler tarafından ilgi gören bir konudur. Her ülkede geniş bir yankı bulan hukuk bölümü, Türk öğrenciler tarafından da tercih edilen bir bölümdür. Toplum içinde bireylerin belirli kurallar çerçevesinde yaşantısını sürdürmesini sağlayan hukuk, toplumların varlıklarını devam ettirebilmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu alanda çalışabilecek kalifiye insanların yetiştirilmesi de hukuk bölümü ile gerçekleştirilmektedir. Birçok Rus üniversitesi hukuk bölümünü bünyesinde barındırdığından alternatifler oldukça fazladır. Peki Rusya’da hukuk okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Hukuk Okumak

Birçok Rus üniversitesi, hukuk bölümüne ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle Rusya’da hukuk okumak isteyen öğrencilerin alternatifleri bir hayli fazladır. St. Petersburg üniversiteleri, Moskova üniversiteleri başta olmak üzere farklı şehirlerde yer alan üniversiteler arasından tercihte bulunmak olanaklıdır.

Hukuk bölümü, anayasada yer alan yasaların çizgisinden ayrılmadan çalışmalarda bulunacak kişileri yetiştirmeyi hedefliyor. Bu bağlamda bölüm kapsamında farklı dersler yer almaktadır. Bu dersler, eğitim verilen ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle hukuk bölümü, eğitim alınan ülkeye özel spesifik bir bölümdür.

Rusya’da hukuk okumak isteyen öğrenciler, kendilerine sunulan alternatifler üzerinden tercihte bulunma şansına sahiptir. Hukuk eğitimi verilen üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri birbirinden farklıdır.

Rusya’da Hukuk Eğitimi Veren Üniversiteler

Hukuk bölümünde eğitim sunan yenilikçi Rus üniversitelerini şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi3100$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2500$30$
Kazan Federal Üniversitesi2850$10$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2800$35$
Baltık Federal Üniversitesi2600$25$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi4200$80$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi7500$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi5000$120$
Moskova Devlet Üniversitesi7500$100$

Her bir üniversite, yenilikçi ve teknolojik bir eğitim politikasına sahiptir. Dolayısıyla sizlere sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra üniversite kayıt dönemleri ile ilgili bilgi almak için bizlerle iletişime geçmeniz mümkün. İstediğiniz bölümde ve üniversitede eğitim alarak üniversite hayatınızın istediğiniz minvalde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Back To Top