skip to Main Content

Rusya’da İngilizce tıp okumak

Rusya’da İngilizce tıp okumak, tıp alanında eğitim görmek isteyen kişiler tarafından tercih görmektedir. Birçok köklü Rus üniversitesi, yabancılara tıp alanında eğitim verir. Birçok bölüme göre eğitim süresi bir hayli uzun olan tıp, hastaların sağlık sorunlarını giderecek çalışmalarda bulunacak uzman kişileri yetiştirmeyi hedefler. Bölümün temelinde insan sağlığı yer aldığından, bölüm dersleri oldukça ağırdır. Bu nedenle Rusya’da İngilizce tıp okumak isteyen kişilerin, uzun eğitim süresine hazırlıklı olması gereklidir. Peki Rusya’da hangi üniversitelerde İngilizce tıp eğitimi bulunuyor?

Rusya’da İngilizce Tıp Eğitimi

Tıp biliminden yararlanarak hastaların sağlık sorunlarını giderecek yetkinlikte kişilerin yetişmesini amaç edinen tıp bölümü, Rusya’da en çok tercih edilen bölümler arasında yer alıyor. Bazı üniversitelerde İngilizce tıp eğitimi verilirken bazılarında eğitim dili Rusçadır.

Tıp bölümünde eğitim almak isteyen kişilerin sahip olması gereken çeşitli özellikler mevcuttur. Bu özellikleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Sorumluluk sahibi olmak
  • Disiplinli ve soğukkanlı olmak
  • Sağlık sektörüne karşı bir ilgisi bulunmak

Bunların yanı sıra tıp bölümünde eğitim almak isteyen kişilerin hastalara karşı duyarlı olması da çok önemlidir. Tıp bölümünde alınması gereken ders sayısı da bir hayli fazladır. Üniversitelere göre farklılık gösterse de bölüm kapsamında sunulan derslerin bazılarını şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • İç Hastalıkları
  • Doku Biyolojisi
  • Dolaşım ve Solunum Sistemi
  • Cerrahi Tıp Bilimleri
  • Dahili Tıp Bilimleri

Rusya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

Tıp eğitimini İngilizce veren üniversitelere gidecek olan Türk öğrencileri, İngilizcelerini geliştirme şansı elde edecektir. Rusya’da pek çok üniversitede İngilizce tıp eğitimi mevcuttur. Bu nedenle Rusya’da İngilizce tıp okumak isteyen öğrenciler, çok çeşitli alternatifler arasından tercihte bulunabilir. Tıp alanında eğitim görecek kişilerin tercih edebilecekleri Rus üniversiteleri ve üniversitelerin bölüm ücretleri şu şekilde sıralanabilir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov8850$125$
Kazan Devlet Tıp Akademisi7800$30$
Nijniy Novgorod Devlet Tıp Akademisi7300$40$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi5250$354
Baltık Federal Üniversitesi3500$25$
Kazan Federal Üniversitesi8750$10$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi6500$50$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi9500$120$

Tercih edeceğiniz üniversitelerle ilgili çok daha derinlikli bilgi sahibi olabilirsiniz. Üniversitenin kayıt tarihleri, yurt olanakları, üniversiteye başvuru için gerekli belgeler ve daha pek çok bilgiye bizlerle iletişim kurarak ulaşmanız olanaklı. Siz de hayallerinizi ertelemeden istediğiniz üniversitede eğitim görebilir, kendinizi istediğiniz alanda yetiştirme şansı elde edebilirsiniz.

Back To Top