skip to Main Content

Rusya'da inşaat mühendisliği okumak

Rusya’da inşaat mühendisliği okumak isteyen Türk öğrencileri, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilir. İnşaat mühendisliği, Türkiye’de de oldukça fazla tercih edilen bir bölümdür. Dolayısıyla Türk öğrencileri açısından popüler bölümler arasında yer alır. Rusya’da da ön planda yer alan inşaat mühendisliğinde temel hedef; yol, havaalanı, bina, köprü, kanalizasyon gibi büyük inşaat projelerini gerçekleştirecek elemanlar yetiştirmektir. Rus üniversitelerinin bir kısmında inşaat mühendisliği bölümü yer alır. Peki Rusya’da inşaat mühendisliği okumak nedir, inşaat mühendisliği eğitimi veren üniversiteler hangileridir?

Rusya’da İnşaat Mühendisliği Okumak

İnşaat mühendisliğinde eğitim, ilgili üniversitenin eğitim programına göre değişiklik gösterir. Rus üniversitelerinde yenilikçi bir çizgide eğitim verilen bir bölüm olarak inşaat mühendisliği, Türk öğrencileri tarafından yoğun bir şekilde talep edilen bir bölümdür. Rusya’da inşaat mühendisliği okumak isteyenlerin tercih edebilecekleri farklı üniversite alternatifleri bulunur.

Üniversitelerin eğitim programları birbirinden farklı olabilir. Fakat genel olarak ekonomi, kimya, fizik, mekanik, malzeme bilimi gibi dersler yer alır. Bu derslerin her biri, inşaat mühendisi olmak isteyen görmeleri gereken derslerdir.

Rusya’da İnşaat Mühendisliği Veren Üniversiteler

Rusya’da inşaat mühendisliği okumak isteyen kişiler, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilir. Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi, St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Ural Federal Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversite, yenilikçi ve teknolojik eğitim anlayışına sahiptir.

Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri üniversiteleri ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretlerini şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK BÖLÜM ÜCRETİ
Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi2400$40$
Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi2400$45$
Kazan Devlet İnşaat Üniversitesi2000$25$
St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi3500$50$
Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi2200$30$
Baltık Federal Üniversitesi2100$25$
Ural Federal Üniversitesi3200$30$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi3750$50$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi4750$120$

Her bir üniversitenin eğitim programı birbirinden farklı olmakla birlikte Rus üniversiteleri yenilikçi bir şekilde eğitim sunar. Rusya’da inşaat mühendisliği okumak isteyen kişiler, kendilerine sunulan üniversite alternatiflerinden herhangi bir tanesini tercih edebilir.

Back To Top