skip to Main Content

Rusya’da işletme okumak

Rusya’da işletme okumak, Türk öğrencileri tarafından ilgi görür. Öğrencilerin büyük bir kısmı Rusya’da eğitim almak için Rusya’ya gitmek istemektedir. Rusya, köklü üniversiteleriyle dikkatleri üzerine çeken bir ülke konumundadır. Bunun yanı sıra Rusya üniversite bölümleri noktasında da zengin bir ülke olarak ön plana çıkar.

Liseden mezun olan Türk öğrencileri, Rusya’da eğitim almak için başvuruda bulunabilir. Birçok Türk öğrencinin tercih ettiği işletme bölümü, Rusya’da farklı üniversitelerde verilir. Kuban Devlet Üniversitesi, St. Petersburg İTMO Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversitede işletme bölümü mevcuttur. Peki Rusya’da işletme okumak isteyen öğrencilerin yapması gerekenler nelerdir?

Rusya’da İşletme Okumak

İş dünyasında bulunan kurumların finans, pazarlama, üretim kaynakları olmak üzere birçok konuda destek alabilecekleri elemanların yetiştirildiği bir bölümdür. İşletme bölümünde genel olarak şu bölümler yer alır:

  • Temel işletme
  • Ekonomi
  • Muhasebe
  • İstatistik

Üniversitelerin eğitim anlayışları farklı olsa da benzer bir eğitim programı çerçevesinde eğitim verildiği görülmektedir. Rusya’da işletme okumak isteyen Türk öğrencileri, YÖK denkliği bulunan üniversiteler arasından tercihte bulunabilir. YÖK denkliğine sahip olan Rus üniversiteleri, Türk öğrencilere Türkiye’de de geçerli bir diploma verir. Bu sayede alınan diplomayı Türkiye’de de kullanmak olanaklı hale gelir.

Rusya’da İşletme Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

İşletme bölümü, Türkiye’de de sıklıkla tercih edilen bölümlerden bir tanesidir. Rusya’da işletme okumak isteyen Türk öğrencileri, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilir. St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi, Ural Federal Üniversitesi, St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi; Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri üniversiteler arasında yer alır.

Rusya’da işletme eğitiminin yer aldığı üniversiteleri ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretlerini aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi2700$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2200$30$
Kazan Federal Üniversitesi2500$10$
Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi3000$40$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi2200$65$
Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi2000$35$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi1800$35$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi1950$35$
Ural Federal Üniversitesi3000$30$
St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi2500$50$
St. Petersburg İTMO Üniversitesi3500$60$
St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi2500$60$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3500$80$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi3400$50$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi4150$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi5200$120$

Belirtilen üniversitelerin her biri, işletme bölümüne sahiptir. Yıllık eğitim ücretleri birbirinden farklı olan üniversiteler arasından tercih yapmak olanaklıdır. Liseden mezun olan Türk öğrencileri, arzu ettikleri üniversitelere başvuru için bizlerle iletişim kurabilmektedir. Bu sayede istenilen üniversitede işletme eğitimi alınabilir, yenilikçi bir eğitim görmek mümkün hale gelebilir. Rusya, teknolojik ve yenilikçi eğitim sunan köklü eğitim kurumlarına sahiptir.

Back To Top