skip to Main Content

Rusya’da kimya okumak

Rusya’da kimya okumak isteyen pek çok Türk öğrenci mevcut. Lise eğitimlerini tamamlayan ve lise diploması alan öğrenciler, Rusya’da eğitim alabilir. Bu noktada, sınavsız eğitim imkanından yararlanmak olanaklıdır. Kimya bölümü, çoğu Rus üniversitesinde yer alan bir bölümdür. St. Petersburg Devlet Üniversitesi, Ural Federal Üniversitesi, Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi başta olmak üzere birçok farklı üniversitede kimya bölümünde eğitim alabilirsiniz.

Rusya’da Kimya Okumak

Kimya bölümü, maddelerin özelliklerini araştıran, elementler üzerinden çalışmalarda bulunan kalifiye kişileri yetiştiren bir bölümdür. Maddelerin neden bir araya geldikleri, nasıl ayrıldıkları gibi konuların tamamı kimya bölümü içerisinde yer alır. Kimya bölümünden mezun olan öğrenciler farklı alanlarda çalışma imkânı elde eder.

Rusya’da kimya okumak isteyen Türk öğrencileri, kendilerine sunulan alternatifler üzerinden tercihte bulunabilir. Her üniversitesinin eğitim anlayışı birbirinden farklı olsa da genel olarak benzer bir eğitim verildiğini söylemek olanaklıdır. Kimya bölümünde eğitim görecek öğrencilerin alacakları derslerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Genel kimya
  • Genel fizik
  • Bilgisayar kullanımı ve programlama
  • Biyokimya
  • Fiziksel kimya

Rusya’da sınavsız üniversite imkanından yararlanmak için kimya bölümü bulunan üniversiteleri inceleyebilirsiniz. Her üniversitenin yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri birbirinden farklı olacaktır. Bu nedenle üniversite ücretleri üzerinden inceleme yapabilir, arzu ettiğiniz üniversiteyi tercih edebilirsiniz.

Rusya’da Kimya Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Kimya eğimi veren Rus üniversiteleri oldukça fazladır. Bu üniversitelerin her biri, yenilikçi ve teknolojik eğitim anlayışına sahiptir. Ayrıca YÖK denkliği de bulunduğundan, aldığınız üniversite diplomasını Türkiye’de de kullanmanız mümkün. Rusya’da kimya okumak isteyen Türk öğrencileri için sunulan alternatifler şu şekildedir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Novosibirsk Devlet Üniversitesi5450$50$
Kazan Federal Üniversitesi2500$10$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2200$35$
Ural Federal Üniversitesi3200$30$
St. Petersburg İTMO Üniversitesi3500$60$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi5000$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi3500$120$
Moskova Devlet Üniversitesi5000$100$

Belirtilen üniversiteler arasından tercih yaparak kimya bölümünü seçtiğiniz üniversitede okumanız olanaklıdır. Bu sayede istediğiniz üniversitede yenilikçi ve teknolojik bir eğitim görebilirsiniz.

Back To Top