skip to Main Content
Rusya'da makine mühendisliği okumak
Rusya’da makine mühendisliği okumak

Rusya’da makine mühendisliği okumak isteyenlerin tercih edebilecekleri birçok üniversite alternatifi mevcuttur. Yenilikçi eğitimi benimseyen birçok Rus üniversitesi, yabancı uyruklu öğrencilere de eğitim sunmaktadır. Rusya üniversite bölümleri içinde yer alan makine mühendisliği eğitimini arzu ettiğiniz Rus üniversitelerinden almanız olanaklıdır.

Temel olarak makineler üzerinde çalışan kalifiye elemanların yetişmesini sağlayan makine mühendisliği, çok önemli mühendislik dallarından bir tanesidir. Dolayısıyla hem Türkiye hem de dünyanın farklı ülkelerinde pek çok kişi, makine mühendisliği alanında eğitim almak ister. Rusya’da makine mühendisliği bölümünde eğitim almak isteyenlerin farklı alternatifler arasından tercihte bulunması olanaklıdır.

Rusya’da Makine Mühendisliği Okumak

Bir enerji türünü başka bir enerji türüne çeviren makine mühendisliği, geniş bir çalışma alanına sahip makine mühendislerinin yetişmesini sağlar. Makine mühendisliği bölümünden mezun olan bir kişi devlet kurumlarının yanı sıra özel kurumlarda da çalışabilmektedir. Yenilikçi ve teknolojik bir eğitim sunan Rus üniversitelerinde genellikle makine mühendisliği eğitimi benzer olsa da her üniversite arasında belli başlı farklılıklar olduğunu söylemek de mümkündür. Peki Rusya’da makine mühendisliği okumak isteyenlerin öğrenim görebilecekleri Rus üniversiteleri hangileridir?

Rusya’da Makine Mühendisliği Veren Üniversiteler Hangileri?

Yabancı uyruklu öğrencilere de makine mühendisliği alanında eğitim sunan pek çok üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler ve yıllık bölüm ücretleri şu şekildedir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi2000$30$
Astrahan Devlet Üniversitesi2000$40$
Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi2100$35$
Kazan Teknoloji Üniversitesi2100$40$
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi2100$65$
Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi3000$40$
Baltık Federal Üniversitesi2100$25$
Ural Federal Üniversitesi3200$30$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi3750$50$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi5200$120$
St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi3000$30$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi5100$100$

Yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri farklılık gösteren Rus üniversitelerinin her biri, yenilikçi bir eğitim sunmaktadır. Dolayısıyla istediğiniz üniversitede eğitim almanız olanaklıdır. Makine mühendisliğinin yanı sıra Rus üniversitelerinde inşaat mühendisliği, harita mühendisliği gibi bölümlerde de yenilikçi eğitim almanız olanaklıdır.

Back To Top