skip to Main Content

Rusya'da radyo mühendisliği okumak

Rusya’da radyo mühendisliği okumak, birçok yabancı uyruklu öğrenci tarafından merak edilen bir konudur. Özellikle Türk öğrencileri, yenilikçi bir mühendislik dalı olan radyo mühendisliğinde eğitim almak için Rusya’yı tercih etmektedir. Radyo mühendisliği; radyo dalgalarının yayılımı ve radyo cihazlarının üretimi gibi konularda uzman desteği sunacak kişilerin yetişmesini sağlayan bir bölümdür. Bu bölümden mezun olan kişiler, farklı alanlarda iş bulma şansına sahiptir. Rus üniversitelerinde YÖK Denkliği bulunduğundan, üniversiteden mezun olan Türk öğrencilerin, Türkiye’de diplomalarını kullanması mümkündür. Peki Rusya’da radyo mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri Rus üniversiteleri hangileridir?

Rusya’da Radyo Mühendisliği Okumak

Radyo mühendisliği, birçok kişinin ilgisini çeken yenilikçi bölümler arasında yer almaktadır. Radyo dalgalarının yayılımı ve radyo cihazlarının yapımı alanında eğitim veren radyo mühendisliği, aynı zamanda radyo istasyonlarında gerekli ekipmanları kuracak kalifiye elemanların yetişmesini de sağlayan bir bölümdür. Geniş bir içeriğe sahip olan ve iş kolları oldukça fazla olan radyo mühendisliğinden mezun olan kişilerin yerine getirmesi gereken görev ve sorumlulukları oldukça fazladır.

Rusya’da radyo mühendisliği okumak isteyen kişilerin mezuniyet sonrası çalışma hayatında yerine getirmesi gereken görev ve sorumluluklardan bazılarını şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Bir radyo yayınını yayında tutmak
  • İletişim ya da iletim hatalarını en kısa sürede çözümlemek
  • Radyo istasyonlarında elektrikli ekipmanları kurmak
  • Elektrikli ekipmanların bakımını gerçekleştirmek
  • İletim seviyelerini denetlemek
  • Radyo vericilerden günlük okumaları denetlemek

Bu ve bunun gibi sorumluluklara sahip olan radyo mühendisleri, geniş bir iş alanına sahiptir. Peki Rusya’da radyo mühendisliği okumak isteyen öğrencilein tercih edebileceği üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Radyo Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Yabancı uyruklu öğrencilere farklı bölümler üzerinden eğitim sunan pek çok Rus üniversitesi bulunduğunu söylemek olanaklıdır. Radyo mühendisliği alanında ise yabancı uyruklu öğrencilerin tercih edebilecekleri bir adet üniversite mevcuttur. St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi, Türk öğrencilerin radyo mühendisliği için tercih edebileceği üniversitedir.

Üniversitenin yıllık bölüm ücreti 3200$’dır. Bunun yanı sıra atlık yurt ücreti 60$’dır. Zorunlu sağlık sigortası 180$, ortalama aylık şehir gideri ise 300$’dır. Öğrenciler, üniversitenin kayıt döneminde kayıt işlemlerini yapabilir ve istedikleri bölümde yenilikçi ve teknolojik bir eğitim alabilmektedir.

Back To Top