skip to Main Content

Rusya’da roket ve füze mühendisliği okumak

Rusya’da roket ve füze mühendisliği okumak, Türk öğrencilerinin ilgisini çeken konular arasında yer alır. Roket ve füze gibi uzay taşıtlarının bakım, onarım gibi işlemlerini yapacak elemanlar yetiştiren roket ve füze mühendisliği, Rusya’da rağbet gören bölümlerden bir tanesidir. Uzayla ilgilenen ve bu tür araçları tasarlamak isteyen kişiler, roket ve füze mühendisliğine ilgi duymaktadır. Bir mühendislik türü olarak dikkatleri üzerine çeken bölüm, Rusya’nın köklü üniversitelerinde yer alır. Rusya’da roket ve füze mühendisliği okumak isteyen öğrenciler, farklı seçenekler arasından tercihte bulunabilir. Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi; roket ve füze mühendisliği eğitimi alınabilecek üniversitelerdir.

Rusya’da Roket ve Füze Mühendisliği Okumak

Bir mühendislik türü olan roket ve füze mühendisliği, yenilikçi bölümler arasında yer alır. Roket ve füzelerin tasarlanması, bakım ve onarım işlemlerinin yapılması için bu alanda eğitim görmüş kişilere ihtiyaç vardır. Bölümün temel amacı, bu alanda çalışmalarda bulunabilecek yetkinlikte kişileri yetiştirmektir. Roket ve füze mühendisliği kapsamında öğrenciler, komplike dersler alır.

Mühendislik eğitimlerinin yanı sıra bölüme özel derslerin de alınması zorunludur. Rusya üniversite bölümleri arasında bulunan roket ve füze mühendisliği, yenilikçi eğitim programlarının uygulandığı bir bölümdür.

Rusya’da Roket ve Füze Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Yurt dışında eğitim almak isteyen pek çok öğrenci Rusya’yı tercih eder. Rusya’da roket ve füze mühendisliği okumak isteyen kişilerin de Rusya’ya rağbet gösterdiği bilinmektedir. Bazı Rus üniversiteleri bu bölümde eğitim sunar. Üniversite ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ise şu şekildedir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Kazan Teknoloji Üniversitesi2000$40$
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi2100$65$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi5100$100$

Öğrenciler, Rusya’da roket ve füze mühendisliği okumak için kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilir. Her üniversitenin yıllık bölüm ücreti ile aylık yurt ücreti değişkenlik gösterir. Ortalama şehir giderleri de üniversitenin bulunduğu şehre göre farklılaşmaktadır. Moskova Devlet Teknik Üniversitesinde şehir gideri ortalama 400$’dır. Bunun yanı sıra St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesinde 300$ şehir gideri bulunur.

Ayrıca öğrencilerin zorunlu sağlık sigortalarını da yaptırması gereklidir. Üniversite hakkında bilgi, üniversite kayıt süreleri başta olmak üzere pek çok konuda bizden destek alabilirsiniz. Sizlere sunulan üniversite seçenekleri arasından tercihte bulunabilir, arzu ettiğiniz üniversitede eğitim alabilirsiniz. Rus üniversiteleri, yenilikçi eğitim olanaklarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Back To Top