skip to Main Content

Rusya’da Rus dili ve edebiyatı okumak

Rusya’da Rus dili ve edebiyatı okumak isteyenler için yenilikçi eğitim sunan farklı Rus üniversiteleri bulunur. Geçmişten günümüze kadar gelen Rus dili ve eserlerini inceleyen bölüm, bu alanda çalışmalarda bulunacak kişileri yetiştirir. Rus dili ve edebiyatının gelişimini analiz eden bölüm kapsamında farklı dersler yer almaktadır. Rus üniversitelerinin büyük bir kısmı, bu alanda eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilere eğitim sunar. Dolayısıyla kendinizi Rus dili ve edebiyatında geliştirmek istiyorsanız, sizlere sunulan farklı alternatifler arasından tercihte bulunmanız olanaklıdır. Peki ama Rusya’da hangi üniversiteler Rus dili ve edebiyatı alanında eğitim sunar?

Rusya’da Rus Dili ve Edebiyatı Okumak

Yenilikçi bir eğitim sunmakta olan Rus üniversitelerinde yer alan Rus dili ve edebiyatı bölümü, öğrencilerin bilimsel araştırma becerilerini geliştirmesine destek oluyor. Aynı zamanda birçok farklı ders bulunmakta olup bu dersler, öğrencilerin kendilerini bu alanda yetiştirmesini sağlıyor. Rus dili ve edebiyatı okumak isteyenlerin görecekleri derslerden bazıları şu şekildedir:

  • Okuma
  • Yazma
  • Dinleme ve Anlatma
  • Yüzyıl Rus Edebiyatı
  • Çağdaş Rus Edebiyatı
  • Yüzyıl Rus Edebiyatı

Bu ve bunun gibi derslerin bulunduğu Rus dili ve edebiyatı, farklı üniversitelerde yer alan bir bölümdür. Üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri birbirinden farklıdır. Dolayısıyla üniversiteleri ve yıllık bölüm ücretlerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Rusya’da Hangi Üniversitelerde Rus Dili ve Edebiyatı Var?

Köklü bir tarihe sahip olan Rus üniversiteleri, birçok farklı bölüme sahiptir. Rus dili ve edebiyatı da birçok üniversitede yer alan bölümlerden bir tanesidir. Birçok farklı üniversitede yer alan bölümün yıllık ücretleri birbirinden farklıdır. Rus dili ve edebiyatı okumak isteyenlerin tercih edebilecekleri bölümleri şu şekilde sıralayabiliriz:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi2000$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2000$30$
Kazan Federal Üniversitesi2500$10$
Baltık Federal Üniversitesi2100$25$
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi2000$65$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi1800$35$
Ural Federal Üniversitesi2750$30$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi6000$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi4750$120$
Moskova Devlet Üniversitesi7000$100$
Back To Top