skip to Main Content

Rusya’da Uluslararası İlişkiler Okumak için Yapılması Gerekenler

Rusya'da Uluslararası ilişkiler okumakÜniversite tercihi için Rusya’yı tercih eden öğrenciler, Rusya’da uluslararası ilişkiler okumak konusunda araştırma yapıyor. Pek çok üniversitenin olduğu Rusya’da farklı alternatiflerden yararlanabilir. Moskova Devlet Üniversitesi, Ural Federal Üniversitesi, Kuban Devlet Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversitede uluslararası ilişkiler bölümü mevcuttur. Fakat her üniversitenin eğitim ücreti ve aylık yurt giderleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle öğrencilerin Rusya’da uluslararası ilişkiler eğitimi için ilk önce gitmek istedikleri üniversiteyi belirlemesi gerekir. Peki uluslararası ilişkiler eğitimi nedir? Eğitim veren üniversiteler hangileridir? Sıklıkla rağbet gören Rusya’da uluslararası ilişkiler eğitimiyle ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Rusya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi

Uluslararası ilişkiler, sıklıkla talep gören bölümler arasında yer alır. Dolayısıyla birçok öğrenci, bölüm hakkında farklı konularda araştırma yapar. Dış politika, nükleer silahların yayılması, uluslararası çatışma ve müzakere gibi konular; uluslararası ilişkiler bölümünü tanımlamakta kullanılır. Bölümde farklı dersler verilmekte olup bu derslerden bazıları şu şekildedir:

  • Uluslararası iktisat teorisi
  • Uluslararası ilişkiler ve örgütler
  • Uluslararası hukuk

Bu ve bunun gibi bölümler, Rusya’da uluslararası ilişkiler okumak isteyen öğrencilerin görecekleri dersler arasındadır. Bölümden mezun olan öğrenciler farklı alanlarda iş bulabilir. Mezuniyet sonrasında almaya hak kazandıkları diplomayı Türkiye’de de çeşitli şartların yerine getirmeleri durumunda kullanabilir. Bu nedenle pek çok öğrenci, Rusya’yı üniversite eğitimi için tercih ediyor.

Rusya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi Veren Üniversiteler

Pek çok kaliteli üniversitenin bulunduğu Rusya’da uluslararası ilişkiler eğitimine yer veren üniversitelerin sayısı bir hayli fazladır. Üniversitelerin talep ettikleri yıllık bölüm ücreti birbirinden farklılık gösterebilir. Bunun yanı sıra aylık yurt ücreti, zorunlu sağlık sigortası gibi ücretlerin de ödenmesi gerekir. Dolayısıyla Rusya’da uluslararası ilişkiler okumak isteyen öğrencilerin ödemesi gereken ücretlere yönelik tablo aşağıdaki gibidir:

Yıllık Bölüm ÜcretiZorunlu Sağlık SigortasıAylık Yurt Ücreti
Kuban Devlet Üniversitesi2800$160$30$
Kazan Federal Üniversitesi2850$160$10$
Astrahan Devlet Üniversitesi3000$160$50$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$170$50$
Ural Federal Üniversitesi3600$160$30$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi7000$180$100$
Moskova Devlet Üniversitesi7500$200$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi5000$220$120$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2250$160$35$
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi2200$150$65$

Rusya’da Eğitim ile hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, uluslararası ilişkiler bölümünde eğitim sunmakta olan üniversitelerden herhangi bir tanesini seçebilirsiniz. Kaliteli, yenilikçi eğitim alabilir; yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Back To Top