skip to Main Content

Rusya’da uluslararası ticaret okumak

Rusya’da uluslararası ticaret okumak isteyen kişiler, kendilerine sunulan alternatifler arasından seçim yapma şansına sahiptir. Uluslararası ticaret bölümü oldukça popülerdir. Günümüz dünyasında ticaret, global sahada da yapılmaya başlanmıştır. Bu durum, uluslararası ticaret bölümünün çok daha önemli bir konumda yer almasına neden olmuştur. Bu bölümde eğitim gören kişiler, yenilikçi teknolojileri kullanarak içerisinde yer aldıkları firmalar ile sektörde önemli çalışmalarda bulunma şansı elde eder. Uluslararası ticaret bölümünde genel olarak bu alanda efektif bir şekilde çalışacak kişilerin yetiştirildiğini söylemek olanaklıdır. Peki Rusya’da uluslararası ticaret okumak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Uluslararası Ticaret Eğitimi

Köklü bir tarihe sahip olan Rus üniversitelerinin bir kısmı, yabancı uyruklu öğrencilere uluslararası ticaret eğitimi vermektedir. Dolayısıyla bu alanda eğitim görmek ve kendini geliştirmek isteyen kişiler, kendilerine sunulan üniversiteler arasından tercihte bulunabilir. Bölümde verilen pek çok farklı ders bulunmakta olup bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Yönetim ve organizasyon
  • İşletme matematiği
  • Risk ve sigorta
  • Uluslararası ekonomi hukuku

İlgili üniversiteye göre bölüm derslerinde değişiklikler meydana gelebilir. Bölümden mezun olan kişiler, farklı alanlarda iş bulabilir. Ayrıca YÖK denkliği bulunan Rus üniversitelerinden mezun olan ve diploma alan öğrenciler, Türkiye’de de diplomalarını kullanabilir. Peki uluslararası ticaret eğitimi veren üniversiteler ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri nedir?

Rusya’da Uluslararası Ticaret Bölümünde Eğitim Veren Üniversiteler

Temel olarak Rusya’da 4 üniversite uluslararası ticaret alanında yabancı uyruklu öğrencilere eğitim verir. Bu üniversitelerin eğitim politikaları birbirinden farklı olsa da genel olarak benzer bir çizgide eğitim verdiklerini belirtmek mümkündür. Rusya’da uluslararası ticaret okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler şu şekildedir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi2200$65$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi7000$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi5100$120$

Belirtilen üniversitelerin her biri, uluslararası ticaret bölümünde eğitim verir. Bu alanda eğitim görmek isteyen öğrenciler, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunma şansına sahiptir. Rusya’da üniversite okumak, üniversite fiyatları ve daha pek çok konuda bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Back To Top