skip to Main Content
Rusya'da üniversite okumak

Rusya’da üniversite okumak, bilimsel metodoloji kullanan ve yenilikçi bir eğitim sistemini benimseyen Rus üniversitelerden istenilen bölümde eğitim almaktır. 30 ülkeden gelen pek çok öğrenciyi ağırlayan Rusya, yabancı öğrencilere eğitim hakkı sunan bir ülkedir. Bu nedenle Türkiye başta olmak üzere birçok ülke vatandaşı eğitim için Rusya’yı tercih eder.

Ülke genelinde yaklaşık 800 üniversite bulunur. Eğitim başlangıcı eylül, bitişi ise hazirandır. Fakat belirtilen tarihler, üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Aksi belirtilmediği sürece 10 ay süre boyunca eğitim görülür. Bölümlerde eğitim süresi, eğitim verilen programa göre değişebilir. Dünyanın en iyi üniversitelerini bünyesinde barındıran Rusya, kültürel zenginliğe ev sahipliği yaptığından; üniversite hayatında hem iyi eğitim almak hem de farklı kültürleri tanımak isteyen öğrenciler için cazibe merkezidir.

Rusya’da Üniversite Okumak Mantıklı mı?

Rusya’da üniversite okumak mantıklı mı sorusu, Rusya’nın üniversite eğitimi için neden tercih edilmesi gerektiğiyle yakından ilgilidir. Sistematik bir eğitim sistemini benimseyen Rusya’da üniversite okumak şu nedenlerle ilgi çekicidir:

  • Ülkede, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, St. Petersburg Üniversitesi başta olmak üzere köklü eğitim kurumları yer alır.
  • Rusya’da eğitim maliyeti birçok ülkeye göre çok daha düşüktür.
  • Tarihi kentleri ve zengin mimarisiyle öğrencilerin farklı kültürleri deneyimlemesini sağlar.
  • Birçok üniversitenin kendi yurtları bulunur. Yurt dışından gelen öğrenciler, üniversitenin yurtlarında konaklayabilir.

Rus üniversitelerinin bir kısmı; lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere 3 farklı programda eğitim sunar. Bu nedenle çeşitlilik oldukça fazladır. Bu nedenlerden ötürü Rusya, üniversite seçiminde ilk sıralarda yer alan bir ülke konumundadır.

Rusya’da Üniversite Okumak için Ne Yapmalıyım?

Rusya’da üniversite okumak için ne yapmalıyım sorusunun cevabını merak eden öğrenciler, hangi üniversite ve bölümden eğitim alınacağından üniversite başvuru şartlarına kadar pek çok konuda bilgi sahibi olmak ister. Ülkede eğitim alabilmek için ilk olarak yabancı öğrencilere eğitim veren üniversitelerin hangileri olduğu bilinmelidir.

Ülkenin pek çok şehrinde bulunan üniversitelerin büyük bir kısmı, dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilere eğitim vermektedir. Dolayısıyla üniversite seçiminde seçenekler bir hayli fazladır. Astrahan, Moskova, Kazan, Krasnodar ve daha birçok şehirde yer alan üniversiteler arasından tercihte bulunmak olanaklıdır.

Rusya’da eğitim için herhangi bir ön sınava girilmez. Türkiye’de uygulanmakta olan TYT ve AYT gibi üniversiteye giriş sınavları Rusya’da geçerli değildir. Bu nedenle liseden mezun olan ve lise diploması bulunan kişiler, Rus üniversitelerine başvuruda bulunabilir. Pasaport ve vize işlemlerinin zamanında tamamlanması ve üniversitelere başvuru döneminde kaydolunması, bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır.

Rusya’nın Eğitimi İyi mi?

Disiplinli ve sistematik bir eğitim sunmakta olan Rusya, aynı zamanda köklü üniversiteleri sayesinde öğrencilerin bilim, sanat, ekonomi alanlarında kendilerini yetiştirmesini sağlar. Dünya üniversiteleri sıralamasına dahil olan pek çok üniversitesiyle Rusya, öğrencilerin arzu ettikleri kaliteli ve yenilikçi eğitime ulaşmasına katkıda bulunur. Ayrıca dünyaca ünlü birçok isim, Rus üniversitelerinde eğitim almıştır. Rusya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, köklü üniversiteler arasından tercihte bulunarak hazırlık eğitimini tamamlayıp asıl bölümlerine geçiş yapabilir.  

Rusya’da Hangi Programlarda Eğitim Alınabilir?

Avrupa, Asya ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkece tanınan Rus üniversiteleri; lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında kaliteli eğitim sunmaktadır. Dolayısıyla üniversite eğitimine başlamak isteyen öğrencilerin yanı sıra yüksek lisans ve doktora programlarıyla kendilerini geliştirmeyi arzulayan öğrenciler de Rusya’da eğitim alabilir.

Nizhny Novgorod Lobachevsky Devlet Üniversitesi, Tomsk Devlet Üniversitesi, Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi; yüksek lisans programında eğitim veren üniversitelerden bazılarıdır. Her üniversitede lisans ve yüksek lisans gibi programlarda yer alan bölümler birbirinden farklıdır. Bu nedenle üniversite incelemesi oldukça titiz bir şekilde yapılmalıdır.

Rusya’da Üniversite Eğitimi Kaç Yıl?

Rusya’da üniversite eğitimi kaç yıl sorusu kapsamında, programlara göre değişiklik görüldüğünü belirtmek mümkündür. Üniversite eğitimini Rusya’da alacak kişiler, eğer lisans programlarına dahil olacaksa eğitim süresi genellikle 4 yıldır. Fakat Tıp Fakültesinde eğitim süresi 6 yıla kadar çıkabilir. Bununla birlikte yüksek lisans programları, 2 yıllık bir eğitim süresine sahiptir.

Rusya’da Dersler Kaç Dakika?

Rusya’da derslerin süresi değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık olarak her bir ders 90 dakikadır. Yıllık alınan ders sayısı az görünse de derslerin süresi uzun olduğu için alınan eğitimin toplam saati de fazladır.

Rusya’da Kaliteli Eğitim Veren Üniversiteler

Rusya üniversite isimleri, dünyaca ünlü üniversitelerin listesine dahil olur. Birçok üniversite, listede ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun yanı sıra pek çoğu köklü bir tarihe sahiptir. Rusya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler şu şekildedir:

ŞEHİRÜNİVERSİTE
ASTRAHANAstrahan Devlet Teknik Üniversitesi
ASTRAHANAstrahan Devlet Üniversitesi
KRASNODARKuban Devlet Üniversitesi
KRASNODARKuban Devlet Teknoloji Üniversitesi
NOVOSİBİRSKNovosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi
NOVOSİBİRSKNovosibirsk Devlet Üniversitesi
TOMSKTomsk Devlet Üniversitesi
TOMSKTomsk Politeknik Üniversitesi
KAZANKazan Federal Üniversitesi
KAZANKazan Devlet Teknoloji Üniversitesi
KAZANKazan Devlet Tıp Üniversitesi
KAZANKazan Devlet İnşaat Üniversitesi
KAZANKazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi
ST. PETERSBURGSt. Petersburg Devlet Üniversitesi
ST. PETERSBURGITMO Üniversitesi
ST. PETERSBURGSt. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
ST. PETERSBURGSt. Petersburg Denizcilik Teknik Üniversitesi
ST. PETERSBURGSt. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi
ST. PETERSBURGSt. Petersburg Devlet Denizcilik Üniversitesi Amiral Makarov
ST. PETERSBURGSt. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi
ST. PETERSBURGSt.Petersburg Pavlov Devlet Tıp Üniversitesi
ST. PETERSBURGSt. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi
ST. PETERSBURGSt. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi
NİZHNY NOVGORODNizhny Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi
NİZHNY NOVGORODNizhny Novgorod Lobachevsky Devlet Üniversitesi
NİZHNY NOVGORODNizhny Novgorod Devlet İnşaat Üniversitesi
NİZHNY NOVGORODNizhny Novgorod Dil Üniversitesi
NİZHNY NOVGORODNizhny Novgorod Devlet Tarım Üniversitesi
NİZHNY NOVGORODNijniy Novgorod Devlet Tıp Üniversitesi
NİZHNY NOVGORODNizhny Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi
NİZHNY NOVGORODNizhny Novgorod Devlet Denizcilik Taşımacılığı Üniversitesi
MOSKOVAMoskova Devlet Üniversitesi (Lomonosov)
MOSKOVARusya Halkların Dostluğu Üniversitesi
MOSKOVAMoskova Devlet Tıp Üniversitesi (Sechenov)
MOSKOVAMoskova Devlet İnşaat Üniversitesi
MOSKOVAMoskova Devlet Teknik Üniversitesi (Bauman)
MOSKOVAMoskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi
MOSKOVAMoskova Havacılık Enstitüsü (MAI)
MOSKOVAMoskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGIMO)
MOSKOVAMoskova Nükleer Araştırma Üniversitesi
MOSKOVAMoskova Devlet Teknik Üniversitesi

Rusya’da Hangi Bölüm Okunur?

Sosyal bilimler alanında eğitim almak isteyen öğrenciler siyaset, tarih, felsefe, uluslararası ilişkiler bölümlerini; mühendisliğe yönelen öğrenciler makine, kimya, uçak, genetik ve inşaat mühendisliğini tercih edebilir. Bunun yanı sıra dil alanında kendisini geliştirmeyi arzulayan öğrenciler, dil bölümlerini seçebilir.

Rusya’da Üniversite Okumak Paralı mı?

Rusya’da üniversite okumak için şehre ve bölüme göre değişiklik gösteren ücretleri ödemek gereklidir. Çeşitli hususlara göre değişiklik gösterebilmekle birlikte üniversite eğitim ücretleri yaklaşık olarak 2000 $’dan başlar. Bunun yanı sıra aylık yurt ücretleri, zorunlu sağlık sigortası ücreti ve ortalama şehir giderleri de ayrıca ödenmelidir.

Rusya’da Eğitim Fiyatları Nedir?

Eğitimini Rusya’da almak isteyen öğrenciler; lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına göre farklı ücretler ödemekte olup lisans programlarında ortalama 1500 $’dan, yüksek lisans eğitimleri 2000 $’dan başlar. Ayrıca Tıp Fakültelerinde eğitim ücretleri diğer fakültelere göre çok daha yüksektir. Eğitim süresi, bölüm, üniversitenin yer aldığı şehrin imkanları; fiyatların farklılaşmasına neden olur.

Rusya’da En Ucuz Üniversite

Rusya’da en ucuz üniversite seçenekleri arasında Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi, Kuban Devlet Tıp Üniversitesi yer alır. Bunun yanı sıra Moskova ve St. Petersburg üniversitelerinin fiyatları birçok Rus şehrine göre çok daha yüksektir.

Rusya’da Ücretsiz Üniversite

Lisans ya da yüksek lisans eğitimini Rusya’da alacak kişilerin; üniversite, bölüm, eğitim süresi gibi kriterlere göre değişiklik gösteren eğitim ücretini ödemesi gerekir. Dolayısıyla ücretsiz eğitim alınamasa da oldukça düşük ücretlere tabi olunabilir.

Rusya’da Yenilikçi Eğitim için Başvuru Formu’nu Doldurun

Üniversite eğitiminize Rusya’da devam etmek istiyorsanız, sitemizde yer alan Başvuru Formu’nu doldurabilir ve bizlerden destek talep edebilirsiniz. Yenilikçi bir eğitim hayalinizi bizlerle gerçeğe dönüştürün.

Back To Top