skip to Main Content

Rusya’da veterinerlik okumak

Rusya’da veterinerlik okumak, Rus üniversitelerinde veterinerlik alanında eğitim almak isteyen kişiler tarafından ilgi görmektedir. Veterinerlik bölümünün amacı, hayvanların ıslah edilmesi ve onlara sağlık hizmetlerini sağlayacak eğitimli kişilerin yetiştirilmesidir. Bu nedenle farklı dersler üzerinden sağlanan eğitim, öğrencilerin bu alanda gelişmesini sağlar. Bilimsel eğitimler ile veterinerlik alanında yetkinlik kazanan ve diploması kazanan kişi, bu alanda çalışmalarda bulunabilmektedir. Temel olarak hayvan biyoloji alanında eğitimler vermekte olan veterinerlik bölümü için yenilikçi Rus üniversitelerinden eğitim almak olanaklıdır. Peki Rusya’da veterinerlik okumak isteyen kişilerin hangi üniversitelerde eğitim görebilir? Üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri ne kadardır?

Rusya’da Veterinerlik Eğitimi

Veterinerlik alanında eğitim alacak kişilerin, çeşitli şartları karşılıyor olması önemlidir. Bunlardan ilki hayvan sevgisidir. Bunun yanı sıra zor çalışma şartlarına direnilebiliyor olmak da çok önemli bir paya sahiptir. Ayrıca bölüm kapsamında sunulan dersleri başarı ile tamamlamak da gerekmektedir. Öğrenciler, veterinerlik bölümünde genel olarak biyoloji ve kimya dersleri alır. Hayvan anatomisinin iyi bir şekilde öğrenilmesi için anatomi dersleri de mevcuttur.

Rusya’da farklı şehirlerde yer alan üniversitelerden bazıları, yabancı uyruklu öğrencilere veterinerlik bölümünde eğitim sunmaktadır. Moskova üniversiteleri kapsamında yer alan üniversiteler arasından tercihte bulunmanız olanaklı. Rusya’da veterinerlik eğitimi almak isteyen kişiler, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilmektedir.

Rusya’da Veterinerlik Eğitimini Hangi Üniversiteler Veriyor?

Rusya veteriner fakültesi ile veterinerlik bölümünde eğitim sunan farklı Rus üniversiteleri mevcuttur. YÖK denkliği olan Rus üniversiteleri arasından tercihte bulunabilir, üniversite bitiminde elde edeceğiniz diplomayı Türkiye’de de kullanabilirsiniz. Aylık yurt ücretleri ve yıllık bölüm ücretleri birbirinden farklı olan ve veterinerlik eğitimi sunan Rus üniversiteleri şu şekildedir:

ÜNİVERSİTEAYLIK YURT ÜCRETİYILLIK BÖLÜM ÜCRETİ
Kazan Federal Veterinerlik Üniversitesi35$2700$
Nijniy Novgorod Devlet Tarımcılık Akademisi30$2000$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi120$3500$

Sizlere sunulan üniversiteler arasından tercihte bulunabilirsiniz. Üniversiteler ve kayıt takvimleri hakkında detaylı bilgi için bizlerle iletişim kurmanız olanaklı. Hayallerinizi ertelemeyin, istediğiniz bölümü Rusya’da okuyarak yabancı dilinizi geliştirin ve yenilikçi eğitim alma şansı elde edin.

Back To Top